Żółtaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodków nazywana jest żółtaczką fizjologiczną i występuje ona u nawet 60 – 80 % noworodków. W większości przypadków ten typ żółtaczki nie jest groźny dla dziecka, jednak jak wszystko inne, nie można jej lekceważyć.
Co to w ogóle jest żółtaczka fizjologiczna, i jakie są jej objawy?
Żółtaczkę fizjologiczną u noworodków powoduje podwyższona zawartość bilirubiny w krwi dziecka. A właściwie co to jest ta bilirubina? To nic innego jak hemoglobina – czerwony barwnik krwi przetworzony w żółty barwnik. Prawidłowo bilirubina po przetworzeniu przez wątrobę trafia wraz z żółcią do jelit, gdzie następnie jest wydalana wraz z kałem i moczem. Niestety w przypadku noworodków wątroba jest jeszcze niedojrzała, co jest powodem tego, iż nie jest ona w stanie sprawnie metabolizować bilirubiny. I własnie taka bilirubina pozostaje w krwiobiegu barwiąc na kolor żółty ciało dziecka oraz błony śluzowe i białkówki oka.
Nie ma żadnej reguły co do tego, czy dane dziecko będzie przechodziło żółtaczkę czy tez nie. Jednak częściej przechodzą przez żółtaczkę dzieci, które podczas porodu miały pępowinę okręconą wokół szyi lub z jakiś innych powodów były niedotlenione. Żółtaczka występuję także u dzieci z tzw. konfliktem serologicznym, kiedy czynnik Rh krwi u matki jest ujemny, a u dziecka zaś dodatni. Również im wcześniej maleństwo przyszło na świat i im gorszy jest jego stan kliniczny, tym wyższe prawdopodobieństwo tego, że żółtaczka się pojawi.
Zoltaczka u noworodka ile trwa – typowo żółtaczka u noworodków pojawia się około 2–3 doby życia i jest to żółtaczka fizjologiczna i trwa zazwyczaj do siódmej doby życia noworodka żółtaczka fizjologiczna mija. Często większość lekarzy, aby przyspieszyć ten proces jeszcze przed wypisem ze szpitala, kierują dziecko do naświetlania w specjalistycznym inkubatorze ze specjalnymi lampami.
Kiedy utrzymująca się żółtaczka u noworodka może być niepokojąca?
Sygnałem alarmującym jest poziom bilirubin, który znacznie przekracza wartości fizjologiczne lub tez niepokojące jest gdy żółtaczka trwa powyżej norm fizjologicznych.Stężenie bilirubiny u dziecka nie powinno przekraczać 12 mg/dl (15 mg/dl u wcześniaków, dla porównania norma stężenia bilirubiny u dorosłego to ok. 1,1 mg/dl). A więc jak długo tak na prawdę trwa fizjologiczna żółtaczka? Dziesięć dni u noworodków donoszonych, natomiast nieco dłużej, bo nawet trzy tygodnie u wcześniaków. Gdy objawy żółtaczki utrzymują się i poziom bilirubiny nie spada, konieczna staje się transfuzja krwi. Wówczas oczywiście niestety przedłuża się pobyt noworodka i matki w szpitalu. I dopiero gdy bilirubiny we krwi zaczną wyraźnie spadać możliwy jest wypis ze szpitala.
Dla matek karmiących piersią ważna jest informacja, iż żółtaczka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego, czasami wręcz zalecane jest karmienie piersią, ponieważ jest to najlepsza metoda na pobudzenie pracy jelit noworodka.
Na koniec warto zaznaczyć, iż powszechność występowania żółtaczki fizjologicznej nie oznacza jednak, że można ją tak po prostu zlekceważyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here