Charczenie u niemowląt

Dlaczego noworodek charczy ? I czy to jest zdrowy objaw u dziecka, czy też wręcz przeciwnie? Na te pytania warto poszukać odpowiedzi, aby własne obawy i niepewność, zastąpić pewnością i spokojem.
Jednak na samym początku trzeba zastanowić się na czym tak w ogóle polega to charczenie i dlaczego często występuje u noworodków.
Otóż charczenie u niemowląt to dźwięk, będący rezultatem wiotkiej krtani, jaką jeszcze posiadają nasze niemowlęta w początkowych fazach swojego życia. Tak więc już na samym początku należy uspokoić wszystkich rodziców i zapewnić, iż charczenie u niemowląt nie jest groźnym objawem. Bardzo często te nietypowe dźwięki wydawane przez maleństwo bardzo niepokoją rodziców. Nie ma co się dziwić, jest to jak najbardziej normalna i zdrowa reakcja każdego rodzica, który czuwa nad swoim dzieckiem i stara się zapewnić mu bezpieczeństwo i zdrowy rozwój. Jednak charczenie rzadko, a nawet bardzo rzadko, oznacza coś poważnego, lecz jeśli już rodzic ma jakieś obawy, to dla uspokojenia i pewności, że wszystko dobrze z maluchem, może jak najbardziej poruszyć ten temat przy następnej wizycie kontrolnej z dzieckiem u lekarza.
Charczenie tak jak już zostało wspomniane, związane jest z wiotkością gardła oraz podniebienia, które dopiero po upływie pewnego okresu staje się sprężyste. Krtań nie jest jeszcze w pełni rozwinięta u niemowlaka i dlatego też przy niektórych ułożeniach dziecka, dopływ powietrza jest nieco zmniejszony, a to prowadzi właśnie do charczenia, wydawania dziwnych dźwięków.
Również dziwne odgłosy mogą występować przy nadmiernym ślinieniu i w trakcie okresu ząbkowania, a także w sytuacjach, gdy maluch ma zatkany nosek. Wszystko to prowadzi do tego, że nasze niemowlę ma trudności z normalnym oddychaniem i wydaje te częstokroć niepokojące odgłosy, podobne do charczenia. Wymienione przyczyny charczenia nie powinny nas niepokoić, ponieważ zazwyczaj ustępują one samoistne już nawet przed ukończeniem pierwszego roku u dziecka.
Jak pomóc dziecku?
Jeśli charczenie jest rezultatem zatkanego nosa, wtedy z łatwością możemy udzielić pomocy dziecku, wystarczy tylko sól fizjologiczna, która rozrzedzi wydzielinę i gruszka do odciągnięcia kataru. Na zatkany nosek niemowlaka również pomocne będzie nawilżanie powietrza lub też zalecane, częste wietrzenie. Sprawdzonym i dobrym sposobem nawilżania powietrza w pokoiku dziecka jest rozkładanie na kaloryferach mokrych ręczników lub też stosowanie nawilżaczy do powietrza.
Kiedy charczenie może być niepokojące?
Do niepokojących objawów, jakie można zaobserwować u dziecka należą: problemy z oddychaniem, przyspieszony oddech, wysoka temperatura czy też sinawa skóra. Po zauważeniu takich objawów należy udać się z dzieckiem do specjalisty, który po dokonaniu badań będzie w stanie stwierdzić, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Nie należy bagatelizować żadnych objawów, gdyż charczenie może być objawem rozwijającej się infekcji u noworodka, przeziębienia a także innych poważnych chorób układu oddechowego, na przykład takich jak: zapalenie oskrzeli, bądź tchawicy, a nawet płuc. Jednak najczęściej niemowlę charczy przez krótki czas i z wiekiem to charczenie mija.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here