Witamina D a dziecko

Nie ulega wątpliwości, że warto podawać suplementy dziecku w sposób mądry i przemyślany, ponieważ zarówno niedobór, jak i przedawkowanie witamin może przynieść więcej szkód niż korzyści. Dlatego warto wiedzieć, ile witaminy D dla noworodka to odpowiednia dawka. Witamina D jest bardzo wartościowa i pomaga w prawidłowym rozwoju małego dziecka. Ma ona wiele cennych właściwości: nie tylko poprawia samopoczucie, ale również dobroczynnie wpływa na rozwijający się układ mięśniowy i kostny dziecka. Warto też wspomnieć, że dzięki witaminie D trzustka i tarczyca funkcjonują w prawidłowy sposób. Witamina D potrzebna jest więc każdej żywej istocie. Powinni ją zażywać wszyscy, niezależnie od wieku. Przy zapewnionym odpowiednim poziomi tejże witaminy można zapobiec infekcjom, których ofiarą padają często dzieci. Witamina D ma również dobroczynny wpływ na odporność dziecka.
Zapotrzebowanie na witaminę D latem najłatwiej jest zaspokoić poprzez wyjście na zewnątrz, na słońce. Znaleźć ją jednak można również w niektórych produktach spożywczych, takich jak mleko, twaróg, sery, wątróbka, jajka czy ryby. Oprócz tego w niektóre produkty spożywcze, które przeznaczone są dla dzieci, są dodatkowo wzbogacane witaminą D3. Takimi produktami są, przykładowo, płatki śniadaniowe lub wybrane produkty mleczne. Odpowiednią informację można znaleźć na opakowaniu produktu.
Jak już było wspomniane wcześniej, witamina D jest potrzebna każdemu, niezależnie od wieku. Nic więc dziwnego, że powinna być dostarczana również niemowlętom. Te powinny otrzymywać witaminę D już od początku ich życia. Witamina D powinna być odpowiednio dawkowana w zależności od wieku dziecka. Jeśli niemowlę nie ukończyło jeszcze szóstego miesiąca życia, to odpowiednia dawka dla niego to 400 j.m na dobę, niezależnie od tego, w jaki sposób jest karmione (czy jest karmione piersią, czy przy pomocy mieszanek dla niemowląt). W momencie, gdy dziecko ukończy szósty miesiąc życia, zapotrzebowanie wzrasta. Wtedy należy dziecku dostarczać od 400 do 600 j.m. w ciągu doby, również niezależnie od tego, w jaki sposób jest ono karmione. Taką dawkę należy podawać aż do ukończenia pierwszego roku życia.
Witaminę D można podawać noworodkowi prosto do buzi. Na rynku dostępne są krople z witaminą D, dzięki czemu można być pewnym, że niemowlę spożyje całą podaną porcję witaminy. Jest to lepsze rozwiązanie niż mieszanie porcji witaminy z mlekiem i podawanie jej z pomocą łyżki, bowiem wtedy część podawanej witaminy może nadal pozostać na łyżeczce. Po podaniu dziecku witaminy należy od razu nakarmić je mlekiem. Jest to bardzo istotne, nie powinna być to woda. Do prawidłowego przyswojenia podanej dziecku witaminy D potrzebny jest tłuszcz. Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia dawkę witaminy D należy stosownie zwiększyć. Zalecana dawka tej witaminy dla dzieci w tym wieku to od 600 do 1000 j.m. na jedną dobę. Dziecko należy suplementować w okresie jesienno-zimowym, kiedy brakuje słonecznych dni. Jeśli lato jest deszczowe i pochmurne, to również można podawać malcowi witaminę D.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here