Ile przybiera na wadze noworodek karmiony piersią?

Po urodzeniu dziecka zaczyna zaprzątać nam głowę wiele problemów. Jedną z nich będzie sposób karmienia naszego dziecka. Często musimy się do karmienia piersią gruntownie przygotować. Następie musimy kontrolować to ile przybiera na wadze noworodek karmiony piersią. Jest to tym bardziej skomplikowane, ponieważ istnieje wiele wytycznych w tym temacie.

Większość pediatrów zwróci nam uwagę na to, że to ile przybiera na wadze noworodek karmiony piersią jest zależne przede wszystkim od jego wagi przy urodzeniu. Dzieci, które urodziły się małe lub z niską masą urodzeniową w początkowym okresie będą przybierać na wadze znacznie więcej niż ich rówieśnicy, którzy na starcie ważyli cztery lub pięć kilo. Przyjmuje się, że u małego dziecka codzienne przyrosty wagi powinny oscylować w granicach stu lub dwustu gram na dobę. Możemy to oczywiście kontrolować za pomocą wagi. Wagi do ważenia noworodka możemy dostać w licznych sklepach stacjonarnych lub w internecie, gdzie wybór interesujących nas produktów jest znacznie większy.

Często zdarza się, że noworodek przybiera na wadze bardzo mało. Wtedy często u lekarza zadajemy pytanie ile przybiera na wadze noworodek karmiony piersią. Lekarz może czasem nam zasugerować, że jest to zależne od naszej diety. W sytuacji gdy spożywamy wysokokaloryczne dania, więcej tłuszczu przenika do mleka kobiecego, a tym samym dziecko karmione piersią przybiera na wadze dużo więcej. Osoby, które są na diecie lub spożywają produkty niskokaloryczne mogą produkować znacznie chudsze mleko co się przekłada na wagę karmionego piersią noworodka. Nie należy się przejmować gdy usłyszymy podobne komentarze z ust naszego pediatry. Od dawna wiadomo, że dieta matki nie wpływa na przyrosty u dziecka. Co najwyżej określone produkty mogą powodować alergie u małego dziecka, jednak nie mają wpływu na to ile dziecko tyje w pierwszym okresie swojego życia.

Niestety bycie rodzicem w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne. Z uwagi na dostępność do internetu, w którym każdy może porównać swoje dziecko z innymi dziećmi często zadajemy sobie pytanie ile przybiera na wadze noworodek karmiony piersią i czy nasze dziecko nie jest zbyt szczupłe. Dotyczy to głównie sytuacji gdy o wagę naszego dziecka dopytują rodzice i babcie. Kiedyś było dobrze widziane aby dzieci były pulchniejsze. Dziś wiadomo, że komórki tłuszczowe zgromadzone w pierwszym okresie życia mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie i kondycje dziecka w przyszłości. Oznacza to, że pilnowanie wagi naszych najmłodszych już od wczesnych lat jest po prostu inwestycją w ich przyszłość. Dlatego nie należy się zbytnio przejmować gdy nasze dziecko przybiera na wadze znacznie mniej niż dziecko sąsiadki z klatki obok. Nasze dziecko powinno mieć przyrosty odpowiednie do swojej wagi i kondycji fizycznej. Młody organizm doskonale wie jak powinien się rozwijać i nie powinnyśmy dążyć do sztucznego zwiększania wagi u dziecka, chociażby przez dokarmianie dziecka sztucznym mlekiem modyfikowanym. Mleko kobiece ma najlepsze właściwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here