Karmienie noworodka piersią

Najlepszym pokarmem, który każda mama może dać swojemu nowo narodzonemu dziecku jest pokarm naturalny, czyli jej mleko.
Oczywiście wykluczyć należy przypadki, gdy z jakichś względów takie karmienie nie jest możliwe. Na przykład choroby, na które cierpi mama (np. niewydolność krążenia, HIV czy choroba nowotworowa) i związana z tym faktem konieczność przyjmowanie leków, które mogą zawierać substancje toksyczne, brak lub niewystarczająca ilość pokarmu, czy choroby noworodka (nietolerancja laktozy w związku z chorobą metaboliczną wątroby).
Jeśli chodzi o zupełny brak pokarmu , to taka sytuacja raczej nie ma miejsca, a niewielka jego ilość jest dla bardziej wytrwałych do obejścia poprzez stosowanie różnych metod na pobudzenie laktacji.
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań każda mama powinna karmić maluszka tylko i wyłącznie w sposób naturalny. Pokarm ten mianowicie zawiera wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach, które zapewniają maluszkowi wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju.
Pierwsze mleko tzw. siara jest szczególnie ważnym elementem w diecie maluszka. W swym składzie zawiera przeciwciała, które to działają na układ odpornościowy ochronnie oraz zawierają białko i składniki mineralne.
Następnie pierwsze mleko przechodzi w mleko przejściowe, te jest bardziej kaloryczne, zawierające więcej węglowodanów, tłuszczy i witamin rozpuszczalnych w wodzie.
Później następuje ostatnia faza i mleko przejściowe ewoluuje w mleko dojrzałe, które zawiera mniej białka niż jego poprzednik, za to jeszcze więcej tłuszczy i węglowodanów.
Właśnie mleko dojrzałe będzie jedynym pokarmem naszej pociechy przez kilka następnych miesięcy, która będzie miała dostarczone wszystko w zbilansowanych ilościach niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Karmienie noworodka ile razy na dobę powinno się odbywać ? W początkowym okresie po porodzie, maluch przez kilka dni praktycznie cały czas jest „przyczepiony” do piersi mamy. W tym czasie ustala się zarówno laktacja, jak również prawidłowy rytm karmień.
Ogólnie przyjęło się, iż w ciągu dnia przystawianie do piersi powinno odbywać się w odstępach 3 – godzinnych, a w nocy, co 4 godziny. Jeśli jednak maluszek żąda częstszych przystawień oczywiście powinniśmy mu to zapewnić. Karmienie odbywa się przecież „na żądanie”.
Co innego, gdy maluch nie domaga się pokarmu, a przerwa w ciągu dnia między karmieniami jest większa niż 4 godziny, wtedy należy zareagować i przystawić dziecko do piersi.
Łączna ilość karmień w ciągu doby wynosi od 8 do 10 i jest kwestią indywidualną. Musimy bacznie pociechę obserwować. Zarówno jeśli chodzi o zachowanie, jak również ilość wydalanego moczu. Jeśli noworodek będzie spokojny, nie będzie marudził i się złościł oraz zmoczy określoną ilość pampersów (ok. 7 szt.), a także będzie przybierał na wadze, możemy być pewni, że proces karmienia przebiega właściwie i dziecko się najada.
W odwrotnej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady lekarza pediatry, który da dam odpowiednie wytyczne do stosowania w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here