Jak się bawić z noworodkiem?

O okresie noworodkowym mówimy w pierwszych czterech tygodniach życia dziecka. Pojawienie się tego małego człowieka na świecie to wielkie wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. To totalna zmiana w dotychczasowej organizacji życia. Młodzi rodzice często zastanawiają się, jak zabawić noworodka. Takie maluchy większość czasu przesypiają, budząc się tylko na jedzenie lub z powodu dyskomfortu związanego z brudną pieluszką. Z każdym tygodniem przerwy, w czasie których noworodek nie śpi, ulegają wydłużeniu. Na pewno zależy to też od temperamentu dziecka, co jest naturalne, bo w końcu każdy z nas jest inny.

Zabawa z noworodkiem
Świeżo urodzony maluch potrzebuje przede wszystkim bliskości i przytulania. Noworodek będzie najszczęśliwszy w objęciach mamy, kiedy może usłyszeć jej bicie serce i poczuć delikatne kołysanie przypominające pobyt w brzuchu. Głos mamy to coś, co kocha najbardziej. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak możesz pobawić się z noworodkiem, przypomnij sobie znajome kołysanki i śpiewaj. Nie przejmuj się, że fałszujesz, dla malucha Twój głos jest idealny. Możesz też pomyśleć nad karuzelą do łóżeczka z ciszą i spokojną melodią, która pomoże mu zasnąć.

Zabawy wzrokowe
Noworodki widzą z początku rozmyty, czarno – biały świat. Idealnym rozwiązaniem są książeczki kontrastowe. Większości z nich można używać już od pierwszego dnia życia. Na próbę możesz sama wydrukować lub narysować duże kształty – najważniejsze jednak, aby kontrastowały z tłem. Dzięki temu noworodek nie tylko się bawi, ale też ćwiczy wzrok.

Bujaczki i leżaczki
Prawie każdy maluch lubi bujanie. Obecnie na rynku dostępne są leżaczki z funkcją bujania. Natomiast zawsze trzeba sprawdzić, czy są przeznaczona dla noworodka i czy mają specjalną wkładką noworodkową. Jeśli nasz bujaczek przeznaczony jest dla dziecka, które ma kilkanaście tygodni, powinniśmy zaczekać, inaczej narazimy maluszka na niebezpieczeństwo w postaci problemów ortopedycznych.

Jakie zabawki dla noworodka
Na sam początek najlepiej sprawdzi się jedna ukochana maskotka. Maluszkowi wiele nie potrzeba i nawet tego misia doceni dopiero po jakimś czasie. Posiadanie ukochanej maskotki jest bardzo ważne w rozwoju dziecka. To rzecz, która zawsze przypomni mu o domu. Miś nie powinien znajdować się w dziecięcym łóżeczku przy buzi dziecka, gdy śpi. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułożyć go w innym miejscu, Kto wie, może wkrótce staną się najlepszymi przyjaciółmi?

Jak nie zabawiać noworodka?
W gąszczu informacji, jak bawić się z noworodkiem rzadko kiedy można znaleźć informację, jak tego nie robić. Po pierwsze – nigdy nie podrzucaj noworodka. To dla niego niebezpieczne. Układanie malucha tak, aby mógł oglądać telewizję także nie jest zbyt rozsądne. Pamiętaj, maluszek dopiero co pojawił się na świecie. Nadmierna ilość bodźców może mu zaszkodzić. Chwilę spokoju okupisz kilkoma godzinami płaczu z przebodźcowania. Każda zabawa z noworodkiem powinna opierać się na bliskości. Dziecko chłonie świat wszystkimi zmysłami, dlatego mów do niego, śpiewaj mu i przytulaj jak najwięcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here