Jak karmić noworodka?

Karmienie noworodka to temat, który bardzo często pojawia się wśród młodych mam. Wiele mam prócz karmienia piersią, wprowadza w dietę noworodka karmienie butelką.
Największą trudność sprawia jednak częstotliwość i ilość karmienia noworodka. Nie jedna kobieta zadaje sobie pytanie „karmienie noworodka ile ml?”. Co prawda wszystko oczywiście zależy od niemowlaka, ponieważ składa się na to waga i wzrost małego dziecka.
Żołądek niemowlaka jest naprawdę niewielki, jego wielkość to zaciśnięta piąstka malucha. Dlatego też maluch nie zje za wiele, a jeśli uda mu się to najprawdopodobniej nadmiar pokarmu wydali z organizmu zwyczajnym odruchem dla niego czyli odbiciem.
Karmienie dziecka zależy także od tego czy dziecko jest spokojne, płaczliwe czy też jest pełnym energii.
Mały noworodek w początkowym okresie przyswaja niewielką ilość pokarmu. Jego zapotrzebowanie dobowe nie przekracza 100 kcal. Z dnia na dzień maluch będzie potrzebował coraz więcej pokarmu ponieważ będzie się rozwijał i rósł, a karmiąc niemowlę tą samą ilością pokarmu z byt długo spowoduje to, że dziecko będzie traciło na wadze. Dlatego też 100 kcal dobowego zapotrzebowanie kalorycznego nie może zagościć w diecie niemowlaka dłużej niż trzy doby od narodzin.
Kolejnym etapem będzie zwiększenie ilości pokarmu. W siódmej bądź ósmej dobie niemowlę może przyjmować od pięćdziesięciu mililitrów do siedemdziesięciu mililitrów pokarmu, natomiast w późniejszej przekraczając dziesiątą dobę może przyjąć około stu mililitrów pokarmu.
W pierwszym miesiącu noworodek będzie potrzebował nawet od pięciuset do siedmiuset mililitrów mleka na dobę.
Karmiąc noworodka butelką zliczenie ilość przyjętego pokarmu na całą dobę jest bardzo proste, ponieważ należy obserwować ile maluch przyjmie pokarmu z każdym karmieniem a na koniec zsumować wszystko i już wiemy czy ilość była odpowiednia. Większym problemem jest jednak karmienie piersią ponieważ nie jesteśmy w stanie określić ole mililitrów pokarmu przyjął noworodek. Ale jak wiadomo kobiety, które posiadają niesamowity instynkt macierzyński wiedzą, że jeśli maluch wypluwa pierś i spokojnie zasypia oznaczać to może, że przyjął odpowiednią ilość pokarmu.
Kolejnym pytaniem jest jednak ile razy dziennie noworodek powinien być karmiony?
Wiele osób twierdzi, że dziecko powinno karmić się co trzy godziny. Uważa się, że to odpowiedni sposób dawkowania pokarmu. Natomiast noworodka nie powinno się karmić więcej niż siedem razy na dobę.
Wiele kobiet zadaje sobie przy tym pytanie, czy niemowlę trzeba budzić na karmienie? Bo skoro powinniśmy karmić go co trzy godziny i nie więcej niż siedem razy w ciągu doby to co w sytuacji, kiedy dziecko dużo śpi. Ponieważ noworodek w pierwszych dniach traci dziesięć procent masy ciała, budzenie dziecka na karmienie jest wręcz konieczne.
Cudownie patrzy się na spokojne i śpiące dziecko, ale musimy pamiętać, że budzimy je dla jego dobra i zdrowia.
Odpowiednie dawkowanie i rozłożenie w czasie sprawi, że niemowlę będzie odpowiednio się rozwijać i rosnąć, co przyniesie pozytywne rezultaty w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here