Pierwsze szczepienia

Kiedy para dowiaduje się, że zostanie rodzicami, musi podjąć wiele decyzji, które wpłyną na przyszłość ich dziecka. Wybór lekarza prowadzącego, decyzja o badaniach prenatalnych czy znalezienie szpitala, w którym odbędzie się poród. Bardzo ważne jest, żeby kobieta od samego początku była pod opieką specjalistów, którzy profesjonalnie poprowadzą ciążę, aż do jej rozwiązania. Regularne badania to podstawa, jeśli chcemy mieć pewność, że dziecko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija.
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Musi dbać nie tylko o siebie, ale również o maleństwo, które w sobie nosi. Kiedy po 9 miesiącach następuje rozwiązanie, młodzi rodzice muszą zdecydować czy chcą szczepić dziecko.
W ostatnim czasie bardzo dużo słyszy się o antyszczepionkowcach, którzy próbują wmówić przerażonym rodzicom, że szczepienie to krzywdzenie dziecka. Chcą wmówić ludziom, że szczepionki zawierają niebezpieczną dla organizmu rtęć, a także są przyczyną wielu chorób, takich jak chociażby autyzm.
Warto, aby samemu sprawdzić rzetelność tych informacji. Na stronach rządowych bez większego problemu można sprawdzić skład szczepionek dla dzieci. Nie ma tam żadnych substancji szkodliwych – ani grama rtęci. Żadne badania nie potwierdziły do tej pory również, aby autyzm był powikłaniem po szczepieniu. W głównej mierze ma on podłoże genetyczne.
Bardzo ważne jest więc, aby zaczepić dziecko przeciwko chorobom, na które do dzisiaj nie wynaleziono odpowiedniego leczenia. Eksperci są zgodni, że dużo bardziej niebezpieczna jest choroba, niż powikłanie po niej.
A zatem kiedy szczepienia u noworodka powinno się rozpocząć?
Pierwsze dawki – przeciwko WZW B oraz gruźlicy podaje się noworodkowi już w pierwszej dobie życia. Kolejne szczepienie, według harmonogramu, muszą być już pilnowane przez rodziców.
Warto pamiętać, iż w Polsce są szczepienia obowiązkowe, refundowane przez rząd, a także szczepienia zalecane, za które rodzice, jeśli się na nie zdecydują, muszą zapłacić.
Aby zaszczepić maluszka musi być on zdrowy. Choćby najmniejsze przeziębienie wyklucza możliwość szczepienia. Należy wtedy przełożyć wizytę u pediatry do czasu, aż dziecko pozbędzie się wszelkich objawów choroby.
A zatem kiedy szczepienia u noworodka kontynuować? Jeśli jest zdrowy, już w drugim miesiącu powinniśmy udać się do pediatry, aby podać szczepionkę przeciwko WZW B (druga dawka), błonicy, tężcowi i krztuścowi, Hib i polio. Możemy zdecydować się na szczepienia skojarzone (5 w 1 lub 6 w 1), lub podać dziecku kilka zastrzyków naraz. Warto dodać, iż szczepionki skojarzone nie są refundowane, a ich koszt to około 200 zł.
2 miesiąc to także idealny moment na szczepienie przeciwko pneumokokom, które od jakiegoś czasu są bezpłatne. Jeśli planujemy wysłać dziecko do żłobka lub będziemy często podróżować, warto pomyśleć o szczepieniach przeciwko rotawirusom. Są to szczepionki doustne, niestety płatne. Koszt pojedynczej szczepionki to około 300 zł, przy czym należy pamiętać, że w zależności od wyboru preparatu, potrzebne są 2 lub 3 dawki przypominające.
Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że szczepienie dziecka jest konieczne, aby nie pojawiły się nowe epidemie. Rozsądny i kochający rodzic, to ten, który szczepi swoje dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here