Najważniejsze informacje o życiu noworodka

Każdy noworodek jest niezwykle delikatny i kruchy, a ze względu na swoją słabą odporność narażony na wiele zarazków oraz chorób. Wrażliwa skóra dziecka wymaga specjalistycznych kosmetyków, a jego otoczenie musi być właściwie przystosowane, aby maluch był bezpieczny i zadowolony. Każdy dyskomfort odczuwany przez noworodka zakończy się ogromnym płaczem oraz zbędnymi nerwami rodziców. Równie ważne jak wyprawka jest odpowiednie postępowanie z dzieckiem. Każdy świeżo upieczony rodzic zadaje sobie pytanie ile razy je noworodek, jakie kosmetyki są niezbędne do pielęgnacji jego skóry albo kiedy można pozwolić sobie na pierwszy spacer po świeżym powietrzu. Czas poznać odpowiedzi!

Karmienie noworodka
Noworodek w pierwszych dniach swojego życia większość doby poświęca na spanie. Budzi się, kiedy zmoczy pieluszkę albo kiedy odczuje głód. Dlatego jeśli Twoje dziecko zacznie płakać, wiercić się i mlaskać ustami, jakby poszukiwało butelki lub piersi jest to znak, że nadszedł czas karmienia. Ale czasem sen jest na tyle silny, że dziecko trzeba obudzić własnoręcznie. I w tym momencie warto wiedzieć, ile razy je noworodek w ciągu doby. Zazwyczaj karmienie powinno odbywać się co 1,5-2 godziny. Początkowo maluszki mają bardzo niewielkie żołądki, mniej więcej wielkości swojej piąstki, dlatego pobierają mało pokarmu i muszą jeść częściej. Nie martw się, jeśli w pierwszych dniach życia Twoje dziecko straci na wadze – jest to całkowicie normalne. Każdy noworodek spada z wagi, którą miał tuż po urodzeniu. I nie jest to powód do zbędnych stresów.

Pielęgnacja skóry noworodka
Skóra noworodka jest delikatna i nie posiada bariery ochronnej takiej, jaką ma większość dorosłych osób. Dlatego wymaga profesjonalnej pielęgnacji kosmetykami, które dodatkowo jej nie podrażnią. Czym należy się kierować przy ich wyborze i które są zdecydowanie niezbędne? Każdy kosmetyk Twojego dziecka musi zostać przebadany dermatologicznie oraz być hipoalergiczny. Dobrze, gdyby jego zapach był neutralny – kosmetyki o ostrym zapachu zawierają więcej chemii i szkodliwych substancji, dlatego też częściej wywołują alergię oraz podrażnienia. W wyprawce malucha powinien znaleźć się płyn do kąpieli, najlepiej z emolientami, balsam nawilżający przeznaczony dla noworodków, krem do buzi oraz krem na pupę i odparzenia. Nawet jeśli kupujesz dziecku pieluszki o dużej przepuszczalności powietrza może się okazać, że maluszek jest na nie uczulony lub po prostu ma odparzenia. Dobry krem przyniesie wtedy ulgę podrażnionej skórze i zapobiegnie wylaniu wielu łez.

Pierwsze spacery z noworodkiem
Jeśli Twoje dziecko przyszło na świat wiosną lub latem, na pierwsze spacery możesz wybrać się z nim już po tygodniu życia. Oczywiście pod warunkiem, że pogoda jest ładna, nie ma upałów ani wiatru, a dziecko nie jest przegrzane. Inaczej sprawa wygląda, jeśli narodziny były jesienią lub zimą. Wówczas należy odczekać przed pierwszym spacerem nawet trzy tygodnie, a w międzyczasie werandować dziecko. Po upływie miesiąca cały czas trzeba unikać mrozów i ubierać noworodka adekwatnie do pogody. Takie spacery nie powinny również być zbyt długie, ich czas musisz zwiększać stopniowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here