Ile kąpieli potrzebuje noworodek?

Kąpiel malucha to nie tylko kwestia higieny. Każdy rodzic wie, że wodne zabawy to jedna z najulubieńszych rozrywek małych urwisów. Niektóre dzieci wręcz ubóstwiają kąpiele, ponieważ jest to okazja to wyśmienitej zabawy. Jednak zdania co ilości kąpieli, która jest wskazana i potrzebna w przypadku dzieci, są wyraźnie podzielone. Szczególnie, jeśli chodzi o noworodki. W Polsce raczej kąpie się dzieci codzienne. To tradycja i wydaje się, że jest to coś absolutnie koniecznego- zupełnie, jak w przypadku dorosłych. Coraz częściej jednak pediatrzy- zwłaszcza zagraniczni, podnoszą głosy, jakoby zbyt częste kąpiele miały być dla malucha szkodliwe. Powstaje zatem zasadnicze pytanie, ile razy kąpać noworodka np. w przeciągu tygodnia? Czy można ograniczyć nieco liczbę kąpieli?

Trudno się nie zgodzić z faktem, że codzienna kąpiel noworodka to dla wielu rodziców prawdziwy i bardzo przyjemny rytuał. Buduje więź i bliskość z dzieckiem, które w ten sposób również poznaje świat i przystosowuje się do życia. Wielu dorosłych twierdzi, że kąpiel uspakaja ich dziecko i przygotowuje malutki organizm do snu. Malec ma poczucie bezpieczeństwa i komfortu, dlatego szybciej się wycisza i łatwiej mu zapaść w głęboki sen. To również kwestia przyzwyczajenia. Jeśli dziecko przywyknie do tego, że niedługo po wodnych harcach przychodzi pora na drzemkę, staje się to rutyną.

Dziś bardzo łatwo dodatkowo uprzyjemnić kąpiel noworodka, dzięki nowoczesnym akcesoriom. Wygodne wanienki, komody kąpielowe, kolorowe maty antypoślizgowe, cudownie pachnące dziecięce kosmetyki, oliwki, gąbki, myjki itd.- wybór jest ogromny, a wszystko to sprawia, że kąpiel jest bardzo atrakcyjną czynnością zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Wspólnie spędzone chwile to wspaniałe wspomnienia, ale nie można zapominać, że głównym argumentem, który przemawia za rzadszymi kąpielami, jest troska o zdrowie dziecka.

Amerykańscy lekarze twierdzą, że codzienne mycie może źle wpływać na delikatną skórę niemowlęcia. Chociaż kosmetyki dla dzieci teoretycznie są dostosowane do potrzeb wrażliwej skóry, nawet niewielka ich ilość pozostała na skórze po myciu, może być szkodliwa. Dlatego też zaleca się kąpiele co najwyżej trzy razy w tygodniu. W pozostałe dni natomiast wystarczy zadbać o czystą pupę, buźkę i jamę ustną noworodka, a ciałko smarować delikatną, hipoalergiczną oliwką. Nie ma jednak co do tego jednoznacznych wytycznych. Specjaliści radzą kierować się przede wszystkim rozsądkiem i potrzebami dziecka. Jeśli przebywa ono w zakurzonym miejscu lub zaobserwujemy, że nadmiernie się poci, to znak, że kąpiel jest absolutnie konieczna. Są maluchy, który potrzebują codziennego mycia zawsze. To kwestia indywidualna. W Polsce zwraca się uwagę głównie na potrzebę unikania nadmiernych kąpieli w pierwszym tygodniu życia malucha. Nadal obecna na jego skórze tzw. maź płodowa, przyczynia się do wytworzenia przeciwciał i budowania odporności dziecka. Jednak nie istnieją żadne konkretne zalecenia co do preferowanych ilości kąpieli. Ostateczne decyzja pozostaje więc w gestii rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here