Coś brzydko pachnie - czyli atlas kupek noworodka

Świeżo upieczeni rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości dotyczących opieki nad maluszkiem. Nagle okazuje się, że wiedza z książek jest niewystarczająca, a dobre rady babć czy ciotek niekoniecznie się sprawdzają. Świat zostaje przewrócony do góry nogami, a życie zaczyna kręcić się wokół… kupek pociechy. I tu rodzic zadaje sobie pytanie: jaki kolor kupki u noworodka jest prawidłowy?
Pierwsza kupka noworodka pojawia się zazwyczaj w 1-2 dobie życia i jest nazywana smółką. Jej konsystencja i kolor jest dość przerażający – ciemnozielona, czasem zupełnie czarna, gęsta i lepiąca, jednak bez szczególnego zapachu. Smółka gromadziła się w jelitach dziecka już od około połowy ciąży i składają się na nią połknięte wody płodowe, złuszczone nabłonki, maź płodowa oraz takie substancje jak, np. żółć.
Po pierwszej smółce pojawiają się w pieluszce tzw. kupki przejściowe. Jelita dalej się oczyszczają, stolce są barwy zielonkawo-brunatnej z widocznymi grudkami mleka. Następnie w przewodzie pokarmowym zaczynają pojawiać się pożyteczne bakterie, dlatego kupki zaczynają bardziej przypominać lekko ściętą jajecznicę, zarówno z koloru jak i z konsystencji. Noworodek może oddawać je nawet kilka razy dziennie.
Kupka noworodka, a później niemowlęcia ściśle zależy od sposobu karmienia i stanu zdrowia dziecka. Może być zielona, żółtka, czasem nawet pomarańczowa. Mniej lub bardziej zbita, a czasem nawet całkowicie luźna.
Blado-szara, odbarwiona kupka może oznaczać problemy z wątrobą lub drogami żółciowymi. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Blado-żółta, jasnobrązowa czy szarozielona kupka pojawia się zazwyczaj u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Jest to prawidłowy stolec.
Złocistożółte kupki, tzw. „książkowe” robią dzieci karmione wyłącznie piersią. Są one najbardziej pożądane.
Zielony stolec zazwyczaj nie jest mile widziany i generalnie nie powinien się pojawiać. Należy obserwować maluszka i przyjrzeć się swojej diecie – być może mama zjadła coś, co nie posłużyło brzuszkowi maluszka. Jednak gdy takie kupki nadal będą się pojawiać, należy skonsultować się z pediatrą. Czasami lekko zielone zabarwienie powstaje na skutek działania powietrza – kupka się utlenia.
Ciemne, prawie czarne stolce robią dzieci, które przyjmują dodatkowo preparaty z żelazem. Jednak takie zabarwienie może pojawić się również pod wpływem zjedzenia buraczków, szpinaku czy jagód, jak również podczas pojawienia się krwi w przewodzie pokarmowym.
Gdy w kupce noworodka widać śluz, najprawdopodobniej pojawił się stan zapalny. Śluz często pojawia się przy biegunce, ale również przy wprowadzaniu nowych pokarmów (w tym wypadku może być objawem alergii pokarmowej).
Sygnałem do natychmiastowej kontroli u lekarza jest pojawiająca się w kupce krew. Nie zawsze może ona barwić stolec na czarno – często jest widoczna gołym okiem jako niteczki, strzępki czy punkciki. Jednakże jest to sygnał, że dzieje się coś poważniejszego.
Teoretycznie noworodek powinien robić kupkę codziennie. Lecz jeżeli oddaje stolec raz na parę dni, ale barwa i konsystencja są prawidłowe, jest to również uważane za normę. W każdym przypadku należy obserwować maluszka, a w razie wątpliwości skontaktować się z pediatrą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here