Ból brzuszka u noworodka

Kiedy kobieta staje się matką jej świat wywraca się do góry nogami. Problemy w stylu „co ugotować na obiad” i „nie mam w co się ubrać” zostają zamienione na „czy pójdzie wreszcie spać” i „jaki kolor kupy u noworodka”.
W momencie pojawienia się dziecka wszystkie dotychczasowe problemy zostają zsunięte na dalszy plan. Urodzenie dziecka sprawia, że kobieta bez reszty oddaje się macierzyństwu.
W obecnym świecie matki mają wiele ułatwień. W szkole rodzenia mogą nauczyć się jak przewijać, pielęgnować i karmić noworodka. W sklepach bez problemu mogą kupić wielorazowe pieluszki, dzięki czemu nie muszą marnować czasu na żmudne pranie tetrowych pieluch. Z pomocą przychodzi także postęp technologiczny – w internecie można znaleźć masę porad, a w przypadku bólu brzuszka szybko zadzwonić do zaprzyjaźnionego lekarza z prośbą o konsultację.
Po kilku dniach od powrotu ze szpitala życie matki powoli zaczyna się stabilizować. Z każdą zmienioną pieluchą młoda mama nabiera coraz więcej wprawy. Również usypianie dziecka przestaje sprawiać problemy, gdyż wnikliwa obserwacja pomogła młodej mamie ustalić, w jaki sposób jej dziecko najłatwiej zasypia.
Największym problemem u świeżo upieczonej mamy są nagłe wypadki takie jak gorączka czy ból brzuszka. Są to zwykle sytuacje nowe, w których młoda mama nie do końca wie jak sobie poradzić. Najrozsądniejszym rozwiązaniem w takim wypadku jest wizyta u lekarza. Nie zawsze jednak jest to możliwe dlatego warto zaoferować dziecku pomoc doraźną.
W przypadku złego samopoczucia dziecka mama powinna ustalić, czym jest ono spowodowane. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dziecko nie ma podwyższonej temperatury oraz jaki kolor kupy u noworodka ostatnio był zaobserwowany. Luźne, zielone stolce są zwykle niepokojącym objawem. W przypadku stwierdzenia gorączki można podać dziecku środek przeciwgorączkowy. W każdej aptece można nabyć syrop przeznaczony dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Jeśli dziecko ma problemy z kupą, do tego wygina się i pręży można mu pomóc stosując ciepły okład na brzuszek lub organizując dziecku ciepłą kąpiel. Ciepło pomoże dziecku się rozluźnić – jeśli bóle wywołane są skurczami ciepło pomoże załagodzić przykre dolegliwości.
Jeśli mimo naszych starań ból i gorączka u noworodka nasilają się, zamiast słabnąć należy szybko udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Gorączka i ból brzucha u dziecka mogą być spowodowane błahostką taką jak szczepienie czy wyżynanie się pierwszych ząbków, ale nigdy nie wolno takich objawów lekceważyć.
Noworodki mają niewystarczająco wykształcony układ immunologiczny, a co za tym idzie są nieoporne na krążące w powietrzu bakterie i wirusy. Niektóre z takich bakterii i wirusów mogą być groźne dla dziecka i skutkować odwodnieniem organizmu oraz kilkudniowym pobytem w szpitalu. Bardzo istotna w takich przypadkach jest wczesna diagnoza, dzięki której lekarz dobierze odpowiedni preparat dla maluszka, który zahamuje u noworodka niepokojące objawy chorobowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here