przesądy ślubne

Ślubne przesądy istnieją od bardzo dawna i z pewnością, każdy zna chociaż jeden przesąd ślubny. Czy faktycznie powinno się ich przestrzegać, a w momencie zaniechania ich, obawiać się o konsekwencje? A może lepszym rozwiązaniem jest włożyć je pomiędzy bajki? To czy będziemy ich przestrzegać lub czy w nie wierzymy czy nie zależy tylko od nas.

Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/slubne-przesady/

10 najbardziej znanych ślubnych przesądów

 1. Perły ślubne – od dawna przyjęło się, że perły nie powinny stanowić dodatku podczas ślubu dla panny młodej. Według przesądu założone w dzień ślubu przynoszą one nieszczęście. Perły są podobno symbolem zmartwień i smutku, ponieważ w nich zamknięte są łzy. Nie powinny być one zatem ani biżuterią ślubną, ani żadnym dodatkiem dla panny młodej.
 2. Data ślubuwedług przesądu najlepiej jest brać ślub w miesiącu, w którym pojawia się literka ,,R’’. Jeżeli, ktoś weźmie ślub w innym miesiącu jego małżeństwo nie będzie szczęśliwe. Szczególnie pechowe są: maj i listopad.
 3. Obrączki – zaraz po ślubie para młoda nie powinna ich ściągać, ponieważ według przesądu może to oznaczać ich ściągniecie na zawsze.
 4. Świadkowie – na świadków nie powinno się brać pary, ponieważ może to przynieść nieszczęście.
 5. Suknia ślubna – przymiarki sukni ślubnej powinny odbywać się tylko w salonie sukien ślubnych, panna młoda nie powinna tego robić w domu, przed ślubem dla gości.
 6. Bukiet panny młodej bukiet panny młodej nie powinien zawierać kwiatów, które posiadają kolce, ponieważ może przynieść to nieszczęście.
 7. Prezenty ślubne – według przesądu przyszła żona powinna kupić narzeczonemu koszulę do ślubu, a on powinien jej kupić pantofle do ślubu
 8. Kolor dodatków panny młodej –  lista jest naprawdę długa: 
  • Niebieska rzecz – to symbol wierności męża
  • Biała rzecz – to symbol wierności i czystości
  • Pożyczona rzecz – to symbol zyskania sympatii w nowej rodzinie
  • Nowa rzecz – to symbol dostatku w małżeństwie
  • Stara rzecz – to symbol wsparcia rodziny oraz bliskich przyjaciół
 1. Droga do ołtarza – w drodze do ołtarza panna młoda tak samo jak pan młody powinni się uśmiechać, ponieważ będzie to znak, że w drodze przez wspólne życie również będą szli z uśmiechem.
 2. 10.Życzenia przed kościołem – pierwszą osobą, która powinna składać życzenia powinien być mężczyzna, przyniesie to podobno szczęście. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here