Otulacz dla noworodka – jaki wybrać?

W ostatnich latach coraz chętniej wykorzystywanym gadżetem, który pomaga wielu rodzicom w opiece nad noworodkiem, jest otulacz. Jego roli nie sposób przecenić – przede wszystkim potrafi stworzyć warunki bardzo zbliżone do tych, które maluszek pamięta jeszcze z życia płodowego. W brzuchu mamy dziecko czuło się wyjątkowo dobrze i bezpiecznie, stąd otulenie go w odpowiedniej pozycji sprawia, że niemowlę szybciej się uspokaja i lepiej śpi. Wybór tego typu produktów jest jednak dziś ogromny. Na rynku pojawiają się każdego roku kolejne modele. Warto zastanowić się, jaki otulacz dla noworodka będzie najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza kwestia to jakość. Otulacz to rzecz, która będzie w bezpośredniej bliskości z maluszkiem, dlatego powinien być solidnie wykonany i trwały. Wszelkie metki, zaciągające się nitki czy jakiekolwiek szorstkie, twarde elementy mogą powodować nie tylko dyskomfort noworodka, ale również stanowić spore niebezpieczeństwo. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się wybranemu modelowi i skontrolować jego jakość. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy tego typu gadżet powinien spełniać wszelkie wymogi i normy – należy zatem zwrócić uwagę, czy produkt posiada odpowiedni certyfikat. Ważne jest również rodzaj tkaniny. Otulacze zwykle wykonane są z tetry, bambusa lub bawełny – tu każda z mam powinna sama zdecydować, który typ materiału najlepiej służyć będzie jej dziecku. Ważne, by przedmiot był antyalergiczny, miękki, przyjemny podczas dotykania i przewiewny – delikatna skóra owiniętego noworodka powinna swobodnie oddychać. Podobnie jest z kolorystyką i wzorami – to również indywidualna kwestia, o której każdy rodzic decyduje samodzielnie, z tą jednak różnicą, że design produktu nie ma żadnego wpływu na funkcjonalność przedmiotu ani wygodę dziecka. Trzeba jednak przyznać, że oferowane dziś otulacze są naprawdę przepiękne i każdy z pewnością znajdzie model, który również pod względem estetycznym spełni jego oczekiwania.

Myśląc o tym, jaki otulacz dla noworodka sprawdzi się najlepiej, warto pomyśleć o jego rozmiarze. Choć dziecko jest w pierwszych tygodniach życia bardzo malutkie, należy wziąć pod uwagę, że tego typu akcesoria mogą mieć zastosowanie także w późniejszych etapach. Poza owijaniem malucha zaraz po urodzeniu, otulacz może pełnić funkcję chusty, śliniaka, kocyka, ręcznika, ochraniacza przed promieniami słonecznymi, prześcieradła, śpiworka, podkładu czy maty do wózka, fotelika lub łóżeczka. Dzięki takim zastosowaniom, nadaje się do korzystania przez wiele lat, oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się na produkt dobrej jakości. Ponadto wymiary nie powinny być zbyt małe – wówczas otulacz przestanie pełnić swoją rolę w odpowiedni sposób.

Przed zakupem dobrze też zorientować się nieco w kwestiach praktycznych, dotyczących choćby sposobu prania otulacza. Ważne, by taki gadżet łatwo było utrzymywać w czystości. Istotną kwestią będzie również zapewne stopień trudności otulania noworodka. Niektóre modele mają ułatwienia, np. w postaci rzepów. Każda mama powinna więc uważnie przyjrzeć się pod tym kątem danemu modelowi, by podjąć dobrą decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here