Każda mama doskonale wie, że wypróżnianie się maleńkiego dziecka ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. To właśnie na podstawie wyglądu stolca dziecka można stwierdzić obecność różnych nieprawidłowości, chorób, zaburzeń trawienia w organizmie maluszka. Rodzic musi zatem zwracać szczególną uwagę na konsystencję czy zabarwienie kału niemowlęcia i w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić sprawę u pediatry. Nim jednak zajdzie taka potrzeba, warto dowiedzieć się, jakie kupy powinien robić noworodek.
Gdy dziecko przychodzi na świat, wydala niedługo potem smółkę. Nazwą tą określą się pierwszą kupę noworodka – charakteryzuje się ona bardzo ciemnym kolorem (czasem czarno-zielonkawym) i bezwonnością. Jej zawartość stanowią różne składniki i substancje, które zostały wchłonięte przez dziecko jeszcze w momencie ciąży. Są to więc np. wody płodowe, bilirubina lub śluz. Smółka pojawia się z reguły w pierwszej lub drugiej dobie życia. Jej brak w tym okresie może oznaczać jakąś nieprawidłowość.
W kolejnych dniach noworodek wypróżnia się już inaczej – jest to tzw. przejściowy stolec, który różni się od smółki. Przede wszystkim ma jaśniejsze zabarwienie, ale też jest mniej zwarty. W dalszych dniach przekształca się on już w zwykłą kupkę. W przypadku noworodków jest ona zdecydowanie rzadka. Raczej przypomina papkę lub plamy z płynu, niż twarde, zbite kawałki kału. Jej kolor może kojarzyć się z musztardą, często zawierającą także małe grudki. Tak właśnie prezentuje się kupa zdrowego noworodka lub niemowlęcia, które karmione jest naturalnym mlekiem z piersi matki. W tym wypadku stolec oddawany jest bardzo często. Początkowo, zaraz po urodzeniu, może to być nawet kilka lub kilkanaście razy w ciągu doby – zdarza się, że po każdej przyjętej porcji jedzenia. Po kilku tygodniach układ pokarmowy jest już na tyle przystosowany, że częstotliwość wypróżniania maleje. A jakie kupy powinien robić noworodek, którego podstawą diety jest mleko modyfikowane? Tu kał ma kolor zdecydowanie jasny, wpadający z bladą żółć lub blady brąz. Dziecko pijące mleko modyfikowane zazwyczaj wydala nieco rzadziej niż ma to miejsce przy karmieniu piersią.
Dość duży stres rodziców wywołuje kupa noworodka w kolorze zielonym. Warto wiedzieć, że nie zawsze jest to powód do niepokoju. Zielona kupa może być efektem podawania dziecku preparatów i mieszanek, których składnikiem jest np. żelazo. Jeśli wypróżnianie jest regularne, nie powoduje bólu, u dziecka brak jakichkolwiek objawów, które świadczyłyby, że dzieje się coś niedobrego – np. w postaci podwyższonej temperatury ciała, płaczliwości, wzdęć, torsji, kaszlu, wysypki, apatii, braku apetytu – wówczas nie jest wymagana żadna reakcja. Gdy jednak rodzic zauważy inne symptomy, a maluch jest w wyraźnie gorszej kondycji i samopoczuciu, wtedy należy odwiedzić lekarza. Na pewno konsultacji pediatrycznej wymaga sytuacja, gdy w pieluszce malucha znajdą się domieszki ropy, śluzu, krwi. Taki stolec może wynikać np. z alergii, celiakii, uczulenia czy nietolerancji pokarmowej.