Jakie kupy powinien robić noworodek?

Każda mama doskonale wie, że wypróżnianie się maleńkiego dziecka ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. To właśnie na podstawie wyglądu stolca dziecka można stwierdzić obecność różnych nieprawidłowości, chorób, zaburzeń trawienia w organizmie maluszka. Rodzic musi zatem zwracać szczególną uwagę na konsystencję czy zabarwienie kału niemowlęcia i w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić sprawę u pediatry. Nim jednak zajdzie taka potrzeba, warto dowiedzieć się, jakie kupy powinien robić noworodek.

Gdy dziecko przychodzi na świat, wydala niedługo potem smółkę. Nazwą tą określą się pierwszą kupę noworodka – charakteryzuje się ona bardzo ciemnym kolorem (czasem czarno-zielonkawym) i bezwonnością. Jej zawartość stanowią różne składniki i substancje, które zostały wchłonięte przez dziecko jeszcze w momencie ciąży. Są to więc np. wody płodowe, bilirubina lub śluz. Smółka pojawia się z reguły w pierwszej lub drugiej dobie życia. Jej brak w tym okresie może oznaczać jakąś nieprawidłowość.

W kolejnych dniach noworodek wypróżnia się już inaczej – jest to tzw. przejściowy stolec, który różni się od smółki. Przede wszystkim ma jaśniejsze zabarwienie, ale też jest mniej zwarty. W dalszych dniach przekształca się on już w zwykłą kupkę. W przypadku noworodków jest ona zdecydowanie rzadka. Raczej przypomina papkę lub plamy z płynu, niż twarde, zbite kawałki kału. Jej kolor może kojarzyć się z musztardą, często zawierającą także małe grudki. Tak właśnie prezentuje się kupa zdrowego noworodka lub niemowlęcia, które karmione jest naturalnym mlekiem z piersi matki. W tym wypadku stolec oddawany jest bardzo często. Początkowo, zaraz po urodzeniu, może to być nawet kilka lub kilkanaście razy w ciągu doby – zdarza się, że po każdej przyjętej porcji jedzenia. Po kilku tygodniach układ pokarmowy jest już na tyle przystosowany, że częstotliwość wypróżniania maleje. A jakie kupy powinien robić noworodek, którego podstawą diety jest mleko modyfikowane? Tu kał ma kolor zdecydowanie jasny, wpadający z bladą żółć lub blady brąz. Dziecko pijące mleko modyfikowane zazwyczaj wydala nieco rzadziej niż ma to miejsce przy karmieniu piersią.

Dość duży stres rodziców wywołuje kupa noworodka w kolorze zielonym. Warto wiedzieć, że nie zawsze jest to powód do niepokoju. Zielona kupa może być efektem podawania dziecku preparatów i mieszanek, których składnikiem jest np. żelazo. Jeśli wypróżnianie jest regularne, nie powoduje bólu, u dziecka brak jakichkolwiek objawów, które świadczyłyby, że dzieje się coś niedobrego – np. w postaci podwyższonej temperatury ciała, płaczliwości, wzdęć, torsji, kaszlu, wysypki, apatii, braku apetytu – wówczas nie jest wymagana żadna reakcja. Gdy jednak rodzic zauważy inne symptomy, a maluch jest w wyraźnie gorszej kondycji i samopoczuciu, wtedy należy odwiedzić lekarza. Na pewno konsultacji pediatrycznej wymaga sytuacja, gdy w pieluszce malucha znajdą się domieszki ropy, śluzu, krwi. Taki stolec może wynikać np. z alergii, celiakii, uczulenia czy nietolerancji pokarmowej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŻywienie
Następny artykułMleko dla noworodka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here