Czy warto decydować się na badania genetyczne w ciąży

Każda kobieta w ciąży martwi się stanem zdrowia swojego dziecka. Jest to zatem okres pełen napięcia i stresu, co samo w sobie negatywnie wpływa na zdrowie zarówno matki, jak i jej dziecka. Pragnąc poznać odpowiedzi na wiele pytań, można zalecić wykonanie badań genetycznych różnego rodzaju.

Jak wyglądają badania genetyczne w ciąży?

Każda kobieta, która martwi się, że badanie genetyczne w ciąży zawsze jest związane z ryzykiem uszkodzenia dziecka, może odetchnąć z ulgą. W zdecydowanej większości przypadków bowiem, badania genetyczne w ciązy są całkowicie nieinwazyjne. Badania takie zwykle są dzielone na inwazyjne i nieinwazyjne. I choć testy inwazyjne zazwyczaj dają bardziej konkretne informacje, bardzo dużo można dowiedzieć się także z tego, co oferuje badanie genetyczne krwi matki dziecka. Badania takie oznacza zatem tylko konieczność pobrania krwi od kobiety ciężarnej. Z niej wyizolować można materiał genetyczny dziecka i przebadać go pod kątem różnego rodzaju nieprawidłowości. Zazwyczaj w ten sposób można wykryć trisomie i inne zaburzenia chromosomalne, takie jak Zespół Downa czy Zespół Turnera. Oprócz tego badanie krwi matki może dać odpowiedź na pytanie, które interesuje większość rodziców – a mianowicie, jakiej płci jest dziecko.

Ile kosztują badania genetyczne w ciązy?

Większość osób z góry zakłada, że każde badanie genetyczne w ciąży jest związane z bardzo wysokimi kosztami. I choć niekiedy jest to prawda, istnieje szereg badań tego typu, które są dostępne w naprawdę korzystnych cenach. Zapewnia to, że każdy jest w stanie z nich skorzystać bez obawy, że straci dużo pieniędzy.Dodatkową opcją z której każdy powinien skorzystać jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za niektóre badania genetyczne w ciązy. Nie jest ich wiele, jednakże na pewno warto jest się tym bliżej zainteresować i tym samym oszczędzić nieco pieniędzy. Badania genetyczne są wycenione według tego, w jakim ośrodku się je wykonuje. Na cenę wpływa także stopień ich inwazyjności, a także to jak precyzyjne wyniki one dają. Ostatecznie wiele zależy zatem od tego, gdzie kobieta postanowi wykonywać wszystkie potrzebne badania. W miarę możliwości warto jednak zrealizować jak najwięcej badań, tym samym zbierając wiele cennych informacji na przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here