Aaa, kotki dwa! - jak materac wybrać do łóżeczka noworodka?

Sen. Zgodnie z definicją jest to „stan fizjologiczny charakteryzujący się obniżeniem wrażliwości na bodźce, zredukowaniem aktywności motorycznej i aktywności kory mózgowej, zwolnieniem czynności serca, oddychania i innych czynności fizjologicznych oraz chwilową utratą świadomości. Umożliwia regenerację organizmu”. Jak widzimy sen ma duże znaczenie w życiu każdego człowieka już od chwili narodzin. O ile dorosły potrafi dopasować materac do spania do swoich potrzeb o tyle noworodek zdany jest na wybór rodziców. Z pewnością chcą oni dla swojej pociechy jak najlepiej, ale duży wybór dziecięcych materaców nie ułatwia zadania. Potrafi utrudnić zakup zamiast go ułatwić. Rodzice zadają więc sobie pytanie: Jaki materac do łóżeczka dla noworodka wybrać? Na co zwrócić uwagę? W każdym sklepie z artykułami dla dzieci znajdują się kompetentni pracownicy, którzy chętnie doradzą i odpowiedzą na zadane pytania. Warto jednak wiedzieć jak wybrać ten najlepszy.

Noworodek przesypia większą część dnia i nocy. Krótkie chwile aktywności często także spędza w pozycji leżącej, dlatego zakup odpowiedniego materaca powinien być priorytetem dla każdego rodzica. Dużo uwagi poświęcamy na wybór łóżeczka, często decydując się na materac dołączony do kompletu. To jednak na zakup materaca rodzice powinni przeznaczyć najwięcej czasu, ponieważ to on pełni w nim najważniejszą rolę. Rodzice mają wybór.

Bardzo ważny jest odpowiedni rozmiar materaca dopasowany do wymiarów łóżeczka. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu leży on stabilnie i wypełnia przestrzeń łóżeczka. Rodzice nie muszą się martwić o bezpieczeństwo podczas snu swoich pociech. Wybierając materac można dobrać również jego grubość. Bardzo ważnym elementem podczas zakupu materaca jest jego twardość. Dobrym wyborem jest materac, który podpiera całe ciało dziecka bez odkształceń po zmianie pozycji. Na uwagę zasługują materace zawierające warstwę kokosu, ponieważ wpływa to na równomierne podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Ma to duże znaczenie w przypadku rozwoju dziecka. Zapewnia mu komfortowy i bezpieczny sen.
Dobry materac musi posiadać właściwości antyalergiczne, zapewniać wentylację podczas snu oraz być odporny na działanie zarazków. Świetnie sprawdzają się pokrowce na materac, które ułatwią utrzymanie go w czystości. Wystarczy go tylko zdjąć i wyprać, aby znów spełniał swoją rolę.

Wybór materaca potrafi „przyprawić o zawrót głowy” każdego z rodziców. Należy pamiętać, że dobrze dobrany materac będzie miał wpływ nie tylko na sen naszej pociechy, ale także na jej prawidłową postawę i rozwój w życiu nastoletnim i dorosłym. Materac przyczynia się do jakości snu dziecka i jego samopoczucia. Warto zdecydować się na zakup nowego produktu, ponieważ materac dostosowuje się do kształtów użytkującego go dziecka. Taki maluszek dużo czasu spędza w łóżeczku i należy zadbać, aby czuł się w nim wygodnie i bezpiecznie. Rodzicom pozostaje już tylko zaśpiewanie wieczornej kołysanki i życzenie swojemu dziecku kolorowych i spokojnych snów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here