Pielęgnacja noworodka

Tuż po porodzie noworodkiem zajmują się pielęgniarki i położne. W szpitalu maluszek jest badany, kąpany, karmiony i przebierany. Standardy opieki okołoporodowej w polskich szpitalach bywają różne, zwykle jednak młoda mama może liczyć na pomoc i wsparcie personelu szpitala. Warto śmiało korzystać z oferowanej pomocy oraz przyswajać zasłyszane od pielęgniarek dobre rady, gdyż po wyjściu ze szpitala młoda mama musi zwykle radzić sobie w pojedynkę.
Pielęgnacja noworodka wbrew pozorom nie jest łatwą sprawą. Początkowo nawet wzięcie dziecka na ręce może sprawiać młodej mamie duże trudności.
Młoda mama może ułatwić sobie życie inwestując w drobne gadżety, które znacząco usprawnią opiekę nad noworodkiem. Jeśli matka nie ma pomocy podczas kąpieli dziecka i musi tą czynność wykonywać sama dużym ułatwieniem może się okazać zakup specjalnej wkładki do wanienki. Wkładka taka wykonana jest z gąbki oraz posiada specjalne, anatomiczne wgłębienia, dzięki którym matka może położyć bezpiecznie dziecko w wannie oraz umyć je bez podtrzymywania.
W pielęgnacji noworodków należy zwrócić szczególną uwagę na pupę. Częste oddawanie moczu i stolca są typowe dla noworodków, jednak przy niewłaściwej pielęgnacji mocz i kał mogą powodować bolesne podrażnienia i prowadzić do trudno gojących się odparzeń. Na szczęście pieluchy dla noworodka jakie są dostępne na rynku pomagają zminimalizować ryzyko pojawienia się odparzeń.
Wielu producentów wykonuje pieluchy z chłonnych, bardzo dobrze odprowadzających wilgoć materiałów, dzięki którym skóra dziecka pozostaje sucha, mimo oddania moczu lub zrobienia kupki.Takie pieluchy są szczególnie przydatne w nocy, gdy mama nie chce maluszka rozbudzać i zakłócać jego snu kłopotliwym przebieraniem.
Niezwykle istotnym elementem w pielęgnacji niemowlęcej pupy jest zastosowanie kremu zapobiegającego odparzeniom. Kremy takie mają w składzie tlenek cynku, który działa na skórę kojąco i łagodzi podrażnienia. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto przemywać skórę dziecka i smarować jego pupę kremem zapobiegającym odparzeniom po każdej zmianie brudnej pieluszki.
Aby skóra dziecka była zdrowa i odpowiednio nawilżona warto postawić na właściwą pielęgnacje już podczas kąpieli. Pomogą w tym dostępne na rynku płyny do kąpieli zawierające w swoim składzie emolienty. W przypadku bardzo problematycznej skóry można zastosować emolient w kremie również po kąpieli. Pomocne w pielęgnacji noworodka są także oliwki dla dzieci. Preparaty takie najlepiej nakładać na skórę dziecka bezpośrednio po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze lekko zwilżona. Można też dodać do kąpieli kilka kropel oliwki zamiast emolientu.
Właściwie nawilżona i zadbana skóra dziecka będzie bardziej odporna na nieprzyjemne i bolesne odparzenia. Czasem jednak może dojść do sytuacji, w której odparzenia pojawią się mimo odpowiedniej pielęgnacji. W takim wypadku warto zasięgnąć porady lekarza pediatry lub farmaceuty, którzy być może zalecą stosować u dziecka silniejszy środek przeciw odparzeniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here