Pępowina

Pępowina pełni istotną funkcje w tym, w jaki sposób pozbywa się dwutlenku węgla noworodek. Oprócz tego, dostarcza dziecku takie niezbędne do życia substancje, jak tlen oraz substancje odżywcze. Pępowina jest czymś w rodzaju sznura, który służy za połączenie między łożyskiem i płodem. Jest też jedyną bezpośrednią drogą, która łączy matkę z nienarodzonym dzieckiem.
Bardzo interesujący jest sposób w jaki działa pępowina – matczyna krew, w której zawarte są tlen i odżywcze składniki, transportowana jest do łożyska. Wszystkie cenne substancje przenikają w krew, która płynie żyłą pępowinową. Odprowadza w ten sposób substancje odżywcze i tlen do płodu. Dzięki temu noworodek może oddychać i jest w ten sposób odżywiany. Oprócz tego działa to w drugą stronę – wraz z krwią z organizmu nienarodzonego dziecka usuwane są różne produkty przemiany materii, które odprowadzane są przez tętnice pępowinowe. Dzięki temu krew ta zostanie odprowadzona do łożyska, a stąd te produkty, które muszą zostać wydalone, dostają się do krwioobiegu ciężarnej mamy. Stamtąd te niepotrzebne substancje zostają wydalone przez nerki ciężarnej kobiety. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, a ciąża nie ma powikłań, to krew matki nie powinna mieszać się nienarodzonego dziecka. Relacja matki i dziecka podczas ciąży jest swoistego rodzaju doskonałą symbiozą, która kończy się z momentem porodu, gdy dziecko opuszcza brzuch matki i przychodzi na świat. W momencie, gdy nowo narodzone dziecko bierze pierwszy oddech, to pępowina przestaje być mu potrzebna do życia. Po ustaniu jej pulsowania, lekarz albo obecna przy porodzie położna zaciska ją klamrami w dwóch punktach, by przeciąć i przerwać to fizyczne połączenie między matką i noworodkiem.
Interesującą ciekawostką jest fakt, że pępowina jest pewnego rodzaju pierwszą zabawką nienarodzonego dziecka w macicy matki. Noworodki czasem bawią się nią, zaciskając na niej małe rączki lub huśtając się na niej. Pod koniec ciąży, gdy są już dostatecznie rozwinięte, są nawet w stanie tak mocno ją ścisnąć, że przerywają sobie na moment dopływ tlenu.
Zwykle pod koniec ciąży pępowina osiąga długość aż sześćdziesięciu centymetrów. Najlepiej, by nie była zbyt długa – wtedy może zaistnieć ryzyko, że owinie się wokół małego ciała dziecka, nawet kilka razy. W takiej sytuacji może dojść do utrudnienia dopływu tlenu do malucha. Niedobrze jest również, gdy pępowina jest zbyt krótka – wtedy, gdy dziecko rusza się, pępowina pociąga za sobą łożysko. To również może zagrozić ciąży.
Warto wiedzieć, że krew pępowinową można pobrać już w trakcie ciąży i wykorzystać do tego, by wcześnie zdiagnozować wiele rodzajów zaburzeń i chorób. Również po urodzeniu dziecka można krew pępowinową, oczywiście za zgodą rodziców, pobrać i przechowywać na przyszłość. Jest ona bardzo przydatna i cenna w przypadku, gdy okazuje się w późniejszym czasie, że dziecko zachoruje na białaczkę. W krwi pępowinowej można znaleźć komórki macierzyste, które można wykorzystać w nowoczesnych terapiach leczenia białaczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here