Dlaczego muszę podawać NIP przy zakupach na firmę

Jeszcze miesiąc temu świat był prosty. Właściciel firmy lub jednoosobowej działalności gospodarczej mógł poprosić o fakturę na firmę za zakupione towary lub usługi w ciągu trzech miesięcy od dokonania zakupu. Faktura do paragonu była wydawana na żądanie, niezależnie od tego, kto dokonał zakupu i nie trzeba było w tym celu podawać żadnych dodatkowych informacji.

Od pierwszego stycznia tego roku wszystko się zmieniło. Aby móc otrzymać fakturę, trzeba pamiętać, by przed rozpoczęciem skanowania zakupów podać kasjerowi NIP. Tak samo trzeba robić przed wykonaniem usługi – na przykład podczas obiadu z kontrahentami w restauracji.

Co jeśli na paragonie nie będzie NIP – zapomnimy go podać, lub nie będziemy tego świadomi? Stracimy możliwość włączenia zakupu w firmowe koszta. Po prostu sklep czy inna firma nie ma prawa w takiej sytuacji wystawić faktury.

Wszystko przez niedawno wprowadzone przez rząd przepisy, które w założeniu mają ukrócić nadużycia w odniesieniu do rozliczania na fakturach wydatków przez osoby niezwiązane z firmą. Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Finansów nowe rozwiązanie pozwoli ograniczyć możliwość pozyskiwania faktur przez osoby nieuprawnione do tego.

Jak to często bywa, nie wszyscy sprzedawcy są przygotowani na wejście w życie nowych przepisów. Nie wszystkie kasy fiskalne przygotowane są do drukowania numeru NIP na paragonie. Nie wszyscy przedsiębiorcy wymienili kasy fiskalne i wielu z nich w ciągu kilku najbliższych miesięcy tego nie zrobi.

Co w takim przypadku? Sprzedawca nie ma możliwości odmówienia nam sprzedaży towaru. W takiej sytuacji będziemy musieli zaczekać na wystawienie faktury.

Nie warto nawet próbować przekonać sprzedawcy, żeby wystawił nam fakturę na podstawie paragonu bez NIP. Nowe przepisy przewidują bowiem karę finansową w wysokości stu procent podatku VAT wykazanego na fakturze. Faktura na podstawie paragonu bez NIP na tysiąc złotych oznaczać może więc karę w wysokości 230 złotych.

Nowe przepisy nie zmieniają możliwości wystawiania faktur dla osób fizycznych. Choć w teorii nie muszą one posiadać NIPu, sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury dla osoby fizycznej. Nie można jej oczywiście wykazać w firmowych kosztach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here