ból pleców

Dolegliwości bólowe pleców są jednymi z najczęściej występujących bólów.  Posiadają charakter ostry lub przewlekły i mogą być konsekwencją urazu oraz powstających zmian zwyrodnieniowych. Bóle pleców mogą wynikać nie tylko z powstania nieprawidłowości w układzie kostnym, ale ich częstą przyczyną może być też nadmierne nadwyrężenie czy napięcie mięśni grzbietu. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/bol-plecow-zmiany-zwyrodnieniowe-urazy-nadwyrezenie-miesni/ 

Ból pleców – ból pleców spowodowany dolegliwościami kręgosłupa 

Ból kręgosłupa jest dolegliwością, której doświadcza zdecydowana większość ludzi. Może posiadać charakter przejściowy lub przewlekły. Już co drugi Polak cierpi na bóle pleców, a co siódmy – na bóle przewlekłe. W świetle obserwacji klinicystów kręgosłup jest narządem starzejącym się szybciej od człowieka. 

Kręgosłup jest szczególnym narządem ruchu, ponieważ utrzymują ciężar ciała oraz równowagę, chroniąc rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe. Jego zadaniem jest również łagodzenie wstrząsów. Zbudowany jest z 34 kręgów, krążków międzykręgowych oraz wiązadeł. 

Każda z wymienionych struktur podlega zmianom zwyrodnieniowym. Zmiany te dotykają najczęściej osób w grupie wiekowej od 30 do 40 lat. Więc jako jedno z nielicznych schorzeń nie jest spowodowane podeszłym wiekiem, a trybem życia, który ma decydujący wpływu na kondycję naszego kręgosłupa. 

Kiedy pojawia się ostry ból pleców? 

Ostrym atakiem bólu, który zlokalizowany jest w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i promieniujący w kierunku kończyny dolnej jest rwa kulszowa. Jej przyczyną jest mechaniczny ucisk uszkodzenia krążka międzykręgowego na rdzeń kręgowy. Do uszkodzenia dysku międzykręgowego może dojść w efekcie postępujących wraz z wiekiem zwyrodnienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

Inną możliwą przyczyną jest przepuklina, zapalenie nerwu kulszowego, zmiany nowotworowe oraz stany zapalne. Atak rwy kulszowej pojawia się nagle i objawia się ostrym bólem krzyża, który promieniuje w kierunku bioder i nóg. 

Jak załagodzić ból napiętych mięśni pleców? 

Żeby załagodzić ból i rozluźnić mięśnie pleców warto jest wykonać rozluźniający masaż, a także poddać się zabiegowi akupunktury i akupresury. W celu wzmocnienia należy regularnie wykonywać odpowiednie ćwiczenia na plecy, które nie obciążają ich, a przynoszą ulgę w bólu. 

Zobacz też: http://www.takeitizzy.pl/pierwsza-pomoc-w-przypadku-zlamania-kosci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here