Żółtaczka u noworodka

Żółtaczka to jedna z chorób, która niesie ze sobą poważne zagrożenie dla naszego stanu zdrowia. Wydawać się, może, że jeśli na tę chorobę zapadną dzieci, zwłaszcza noworodki, to stanie się ona zagrożeniem nawet dla życia. Tak jednak nie jest w żadnym wypadku. Lekarze w takim wypadku uspokajają zatroskanych rodziców, ponieważ nie jest to powód do wielkiego niepokoju. Zżółknięta skóra noworodka to normalna sytuacja, ponieważ jest objawem typowej dla dzieci w tym wieku żółtaczki fizjologicznej. Występuje ona u nawet 70 procent donoszonych noworodków i u nawet 90 procent wcześniaków. Pojawia się przeważnie po około dobie od momentu urodzenia.
Żółtaczka fizjologiczna zaliczana jest do naturalnych procesów, które mają miejsce w organizmie noworodka zaraz po narodzeniu. Warto wiedzieć, że w tym czasie swojego życia dziecko posiada ponad 6 mln czerwonych krwinek. Taka ilość jest niezbędna do zagwarantowania dziecku znajdującemu się w pęcherzu płodowym odpowiednią ilość tlenu.
Taka ilość krwinek przestaje jednak być potrzebna w momencie, gdy pociecha uciecha ujrzy światło dzienne. Wtedy to musi się ich w jakiś sposób pozbyć. Wtedy to dochodzi do uwolnienia dużej ilości hemoglobiny, na którą wpływa zwiększone ciśnienie tlenu. Hemoglobina zmienia się z czasem w blibrubinę. Ona nie może być jeszcze przetworzona przez niewykształconą wątrobę noworodka. Jej pozostałości trafiają znowu do krwiobiegu powodując w ten sposób zabarwienie skóry oraz błony śluzowej. Ile może trwać żółtaczka u noworodka? To uzależnione jest od tego, czy dziecko karmione jest piersią. Ponad połowa dzieci karmionych piersią cierpi na żółtaczkę przez nawet 12 pierwszych tygodni swojego życia. Wszystko dlatego że w mleku znajdują się najróżniejsze substancje odpowiedzialne za dojrzewanie enzymów trawiennych. One powodują, że bilirubina nie może wraz z moczem i kałem zostać wydalona z krwiobiegu. W takim przypadkach nie ma jednak powodu do niepokoju, ale konieczne jest poddanie dziecka obserwacji lekarza, który będzie mógł monitorować na bieżąco stan małego pacjenta.
Jeśli jednak żółtaczka nie ustępuje, a staje się jeszcze bardziej nasilona i nie widać żadnej poprawy, lekarze najczęściej decydują się na zastosowanie fototerapii, która polega na naświetlaniu lampą charakteryzują się niebieskim albo białym światłem. Ono stosowane regularnie przyczynia się do zmniejszania się poziomu bilirubiny.
Ważne jest jednak to, aby podczas naświetlania dziecko miało zakryte oczy. W przypadku chłopczyka powinien on mieć zakryte jądra. Jeżeli dziecko jest karmione, zaleca się odstawienie go od piersi na okres przynajmniej dwóch dni. W tym czasie powinniśmy mu podawać specjalną mieszankę hipoalergiczną.
Poważnym zagrożeniem dla naszego dziecka może się okazać dopiero żółtaczka patologiczna. Dziecko cierpiące na nią rodzi się bardzo żółte. Dodatkowo widoczne są u niego dodatkowe objawy, takie jak na przykład gorsze łaknienie oraz nienaturalny przyrost masy ciała. Często jej powodem jest konflikt serologiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here