Żółtaczka fizjologiczna u dziecka

Na forach dla przyszłych mam bardzo często można natknąć się na obawy związane z żółtaczką, która może wystąpić u szykującego się na świat maleństwa. Jak wiadomo, wystąpienie jej może przedłużyć pobyt w szpitalu, co stanowi jedną z obaw kobiet szykujących się do porodu.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków ile trwa leczenie?

Pierwsze oznaki żółtaczki pojawiają się w drugiej dobie życia. Odcień skóry dziecka staje się żółty, co w kolejnych dniach ulega nasileniu. Jeśli mówimy o dziecku urodzonym w terminie, żółtaczka fizjologiczna trwa maksymalnie dziesięć dni. W przypadku wcześniaków okres ten może się znacznie wydłużyć. Przez cały okres żółtaczki dziecko przebywa w szpitalu razem z mamą. Średnio co drugi noworodek narażony jest na wystąpienie żółtaczki. Ma to związek ze zmianą środowiska, w którym przebywa dziecko przed i po porodzie. Przede wszystkim nie jest to proces chorobowy. Organizm pozbywa się w ten sposób za dużej ilości krwinek czerwonych. Maluch w brzuchu mamy potrzebuje ich nieco więcej – dlatego po przyjściu na świat nadmiar erytrocytów rozpada się, a wyrzucona z nich hemoglobina jest przekształcana w wątrobie w bilirubinę. Wysoki poziom bilirubiny sprawia, że skóra noworodka staje się żółta. Mówi się, że im więcej bilirubiny, tym kolor ten jest intensywniejszy. Zazwyczaj jej szczyt następuje w 4-5 dobie, a później wszystko zaczyna powoli wracać do normy.
Co ciekawe, u dzieci karmionych piersią lekka żółtaczka fizjologiczna może utrzymywać się nawet 3 miesiące, ale kluczowe jest pierwsze 10 dni życia, kiedy noworodek poddawany jest w szpitalu fototerapii zmniejszającej żółtaczkę fizjologiczną.

Skoro żółtaczka u noworodka to proces fizjologiczny, dlaczego wymaga pobytu w szpitalu i fototerapii? Otóż w pewnych okolicznościach może świadczyć o chorobie, szczególnie gdy oprócz żółtej barwy skóry rodzic zaobserwował u malucha brak apetytu i brak przybierania na wadze. Lekarz rozważa wtedy przyczyny w konflikcie serologicznym, wadzie wrodzonej erytrocytów, zakażeniu bakteriami i wirusami, w najgorszym razie nawet sepsę.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodka trwa średnio 10 dni, ale cały czas trzeba uważnie obserwować malucha, szczególnie należy zwrócić uwagę na fakt, czy po 5 dobie żółty kolor skóry zaczyna zanikać czy przeciwnie – dziecko jest bardziej żółte. Żółtaczka zaczyna się od twarzy, następnie zażółceniu ulega klatka piersiowa i brzuch dziecka, a na samym końcu kończyny. Po 5 dobie kończyny żółty traci na intensywności najpierw na kończynach dziecka, a na twarzy na samym końcu.

Rodzice, którzy nie znają płci dziecka bardzo często pakują do torby szpitalnej żółte ubranka. Kolor ten wydaje się przyjazny i neutralny – pasuje zarówno dziewczynce jak i chłopcu. Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że żółte ubranka dla noworodka mogą utrudniać obserwację dziecka pod kątem żółtaczki. Maluch w żółtym kaftaniku będzie wydawać się bardziej żółty niż w rzeczywistości, co przysporzy problemów przy próbie określenia, czy żółtaczka fizjologiczna przypadkiem nie ulega nasileniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here