Zapotrzebowanie pokarmowe noworodka

Więcej a rzadziej, czy może mniej a częściej? Na to, oraz wiele innych pytań odpowiedzieć musi młoda matka po narodzeniu dziecka, lub też jeszcze w okresie ciąży. Czemu to jest tak istotne? Należy uświadomić sobie, ze właściwe karmienie noworodka ma ogromy wpływ na jego rozwój. Rodzaj pokarmu jaki noworodek je, jego skład, oraz fakt, ile może przyswoić w dużej mierze zależy od wiedzy i umiejętności świeżo upieczonej mamy. Zaraz po opuszczeniu murów szpitala zaczynają się więc wątpliwości. Czy moje dziecko przybiera prawidłowo na wadze? Czy powinnam zmuszać go do jedzenia? Wybrać karmienie piersią, czy mleko modyfikowane? W teorii wszystko wydaje się proste. Noworodek powinien zjadać tyle pokarmu na ile ma ochotę, a ilość mleka modyfikowanego podana jest na opakowaniu. Czy aby na pewno to tak wygląda?

Noworodki mają naprawdę malutkie żołądki. Ich wielkość można porównać do zaciśniętej pięści maluszka. Nie ma możliwości by dziecko najadło się na zapas, bo po prostu uleje większość pokarmu. Z tego powodu karmienie jest jedną z najczęściej wykonywanych przy dziecku czynności. To czy noworodek jest głodny możemy bardzo łatwo rozpoznać. Płacz, wiercenie się, ruchy ustami przypominające ssanie, to tylko niektóre z sygnałów mówiących o tym, że powinniśmy przystawić dziecko do piersi. Nie bez powodu mowa tutaj o karmieniu piersią. W okresie noworodkowym jest to najlepszy sposób na zapewnienie bobasowi wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Jeśli więc nie ma ku temu przeciwwskazań, należy wybrać naturalną metodę karmienia. Nauka właściwego przystawiania dziecka do piersi pozwoli uprzyjemnić tę czynność zarówno matce, jak i dziecku.

Niezwykle trudno podać jest dokładna ilość pokarmu jaką zjada dorosła osoba, ale noworodek ile je tak naprawdę? Karmiąc dziecko tylko i wyłącznie piersią wydaje się niemożliwym oszacowanie ilości spożytego pokarmu. Zupełnie inaczej jest w przypadku karmienia butelką opatrzoną w podziałkę, na której możemy dokładnie zobaczyć ile mleka ubyło. Dobrze więc, pora na konkrety. Zdrowy, urodzony o czasie noworodek dziennie potrzebuje około 90 do 95 kcal na kilogram masy ciała. Z każdym dniem ilość ta zdecydowanie wzrasta. W pierwszych dobach życia noworodka, spożycie pokarmu jest małe, przez co obserwuje się fizjologiczny spadek masy ciała o około 10% masy urodzeniowej. W pierwszej dobie noworodek nie zjada więcej niż 20 ml w ciągu pojedynczego karmienia. Wartość ta może podnieść się nawet do 900 ml pod koniec pierwszego miesiąca życia. Dlatego też, proporcjonalnie do wzrostu masy dziecka, częstotliwość karmień zwiększa się do tego stopnia, że w pewnym momencie mamy wrażenie jakby noworodek nie chciał oderwać się od piersi. Nie należy się tym przejmować, gdyż w późniejszym okresie zaczyna się to stabilizować.

Znając już wszystkie wyżej wymienione informacje, możemy zacząć zastanawiać się nad stopniowym rozszerzaniem diety dziecka. Co prawda w okresie noworodkowym jest na to zdecydowanie za wcześnie, jednakże lepiej zawczasu zebrać informację, by zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do harmonijnego rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here