Waga noworodków

Mianem noworodka określamy dziecko od momentu przyjścia na świat do ukończenia 4 tygodni (28 dni). W okresie noworodkowym następuje pełne przystosowanie dziecka do nowych warunków życia. Warto nadmienić, że okres 28 dni może ulec wydłużeniu u wcześniaków.
Noworodek po około 2 tygodniach zaczyna rozpoznawać głosy bliskich. W okresie noworodkowym dziecko śpi około 21 godzin w ciągu doby. Budzi się tylko w porach karmienia. Jest to czas, kiedy zmienia się obraz krwi i zachodzi przełom hormonalny. Ponadto noworodek jest bardzo podatny na wszelkie infekcje oraz ma podwyższoną temperaturę ciała.
Po okresie noworodkowym następuje okres niemowlęcy, który trwa do około roku. W ciągu pierwszego roku życia rozwój dziecka następuje bardzo szybko. Powiększa się masa ciała, sen trwa krócej, a wydłuża się okres czuwania. Zmianie ulegają proporcje ciała, prawie z dnia na dzień pojawiają się nowe ruchy i umiejętności.
Porównując okres noworodkowy z niemowlęcym, ten pierwszy trwa bardzo krótko. Jednak jest niezwykle istotny dla rozwoju dziecka.
Masa ciała noworodków zależy od wielu czynników. Wpływają na nią uwarunkowania genetyczne, przebieg ciąży, a także występowanie dolegliwości ciążowych.
Pierwszy pomiar masy ciała dziecka, a także wszelkie podstawowe pomiary, mają miejsce zaraz po narodzinach. Podczas pobytu dziecka w szpitalu pomiar masy ciała wykonuje się codziennie. Następnie ocenie lekarza podlega, czy przybieranie na wadze przebiega prawidłowo. Gdy dziecko zostaje wypisane ze szpitala do domu pomiary wykonuje się raz w miesiącu.
Donoszone noworodki tracą w pierwszych dniach życia nawet do 10% pierwotnej masy urodzeniowej. Dzieje się tak z powodu wydalania smółki i utraty niewielkiej ilości płynów przez skórę i płuca. Jest to naturalne. Występuje zależność, że im cięższe dziecko po urodzeniu, tym większy spadek fizjologiczny. Mniej więcej po dziesięciu dniach od porodu masa ciała dziecka powraca do normy i noworodek systematycznie zaczyna przybierać na wadze.
Warto jednak określić, ile ważą noworodki. Bowiem niejednokrotnie świeżo upieczone mamy zadają sobie to pytanie. Badania pokazują, że większość urodzonych o czasie noworodków waży 2800-3800 g. Jednak zdarzają się noworodki zarówno lżejsze, jak i cięższe. Występuje zależność w wadze noworodków. Przeważnie chłopcy są ciężsi o około 250 g od dziewczynek.
W pierwszych dniach po porodzie noworodek jest ciężki i pulchny. Na wagę noworodka wpływa sposób odżywiania się kobiety ciężarnej i aktywność fizyczna w czasie ciąży. Często, gdy przyszła matka spożywa więcej pokarmów oraz gdy prowadzi mało aktywny tryb życia, masa urodzeniowa dziecka może być wyższa od przyjętej za normę. Natomiast gdy kobieta będąc w ciąży nie może jeść, nie ma apetytu lub cierpi na uciążliwe wymioty, dostarcza do organizmu dziecka małą ilość składników odżywczych. Z tego powodu masa noworodka może być niższa niż ta uważana za normę.
Warto dodać, że noworodek w pierwszym roku życia powinien być często mierzony i ważony, aby móc sprawować kontrolę nad jego prawidłowym rozwojem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here