Smoczek uspokajający dla noworodka

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to bardzo ważny etap przygotowań do pojawienia się nowego członka rodziny. Przyszli rodzice stają przed wieloma wyborami, a co za tym idzie – dylematami. W szerokiej ofercie akcesoriów dla noworodka nietrudno się pogubić – rodzaje, cechy i wskazania do używania poszczególnych produktów są bardzo liczne. Jednym z ważniejszych aspektów wyprawki jest także wybór smoczka dla malucha. Wydawać by się mogło, że w tej kwestii nie ma nic skomplikowanego, jednak warto zwrócić uwagę na różne rodzaje smoczków, aby świadomie podjąć decyzję, który z nich będzie najlepszy. Jaki smoczek uspokajający dla noworodka będzie więc najwłaściwszy?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby podjąć decyzję, należy zapoznać się z cechami poszczególnych rodzajów smoczków. Wśród nich należy wymienić:
– smoczek anatomiczny – najczęściej wybierany przez rodziców, ze względu na jego kształt – imitujący brodawkę sutkową. Z tego też powodu jest najbardziej polecany noworodkom, które są karmione piersią. Ważny jest sposób jego podawania – każdy smoczek anatomiczny ma bowiem „górę” – uwypukloną oraz „dół” – spłaszczony;
– smoczek okrągły – przyjęło się, że jego kształt jest w formie wisienki, która przy tarczce jest wąska, a następnie rozszerza się, aż do okrągłej formy; może być podawany dziecku w dowolny sposób;
– smoczek symetryczny – o charakterystycznym płaskim kształcie, który również może być wkładany do buzi dziecka w dowolny sposób.
Istotną kwestią jest także materiał, z którego został wykonany gryzak – do wyboru mamy przede wszystkim smoczki lateksowe i silikonowe. Te drugie wypadają znacznie lepiej – są twardsze, trwalsze, nie ulegają tak bardzo uszkodzeniom, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że dziecko je przegryzie. Warto również pamiętać, iż smoczki lateksowe mogą uczulać niemowlaka.
Nie można jednak zapominać, iż każde dziecko będzie miało swoje własne preferencje – nie zawsze ten smoczek, który będzie według rodziców idealny, zostanie zaakceptowany przez niemowlaka. Trzeba być przygotowanym na konieczność sprawdzenia różnych rodzajów, a stateczną decyzję podejmie samo dziecko.
Z pozoru wybór smoczka wydaje się mało istotny – wielu rodziców nie zgłębia tematu, wybierając pierwszy dostępny w sklepie czy aptece. Jednak jak pokazują badania, warto poświęcić tej kwestii znacznie więcej czasu, zapoznając się z właściwościami danego smoczka. Okazuje się, że jego wybór może być bardzo istotny dla zdrowia niemowlaka – źle dobrany może przyczynić się w przyszłości do problemów ortodontycznych dziecka. Warto również zadbać o odpowiednie atesty smoczka – musi on być wolny od BPA – bisfenolu A, czyli szkodliwego związku chemicznego, który mógłby się przedostać do organizmu dziecka. Warto również sprawdzić czy smoczek (gryzak) dobrze się odpowietrza oraz czy jego tarczka ma otwory wentylacyjne. Nie należy kupować smoczka, który w gumce ma jakiekolwiek plastikowe elementy. Kluczową kwestią jest również rozmiar smoczka – w sklepach i aptekach dostępne są smoczki określone przedziałem wiekowym (np. 0 – 3 miesiąca, 3 – 6 miesiąca) – zawsze należy wybierać odpowiedni do wieku dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here