Przygotowania do rodzicielstwa

Dom, w którym pojawi się dziecko, trzeba dobrze przygotować. Jeszcze przed narodzinami malucha przyszli rodzice powinni kupić mu tak zwaną wyprawkę. To ubrania potrzebne w szpitalu, a także konieczne podczas pierwszych dni życia dziecka. Na tym etapie największym problemem będzie wyprawka dla noworodka jaki rozmiar jest najodpowiedniejszy? Trudno jednoznacznie przewidzieć, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w ciuszki w dwóch rozmiarach. Współczesna medycyna pozwala dosyć skutecznie określić wielkość oraz wagę dziecka jeszcze w brzuchu mamy. Jednak i tak wielu rodziców czeka niezła niespodzianka. Dlatego warto być przezornym i w myśl znanego powiedzenia ubezpieczyć się na różne możliwości. Potem przyjdzie czas na pierwsze stałe posiłki, barierki przy schodach czy dopasowanie chodzika. Zwłaszcza temu ostatniemu poświęca się ostatnio sporo uwagi w debacie o wychowaniu dziecka. Dawniej modne modele przechodzą do lamusa, pojawiają się natomiast bardziej innowacyjne projekty. To zresztą rozważania na bardzo długą dyskusję. Między rodzicami od dawna bowiem trwa spór o to, które zabawki mają lepszy wpływ na dziecko. Te klasyczne, proste w formie i niezbyt kolorowe. A może nowoczesne, pełne bajerów gadżety? Każdy rodzic sam powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie. Wątpliwości nie wzbudza jednak fakt, że współczesne dzieci mają zdecydowanie zbyt dużo zabawek. Co za tym idzie szybko się nudzą, a wraz z wiekiem rosną także ich ,,gadżetowe” zapotrzebowania.

Jak zatem być odpowiedzialnym, racjonalnym rodzicem? Warto zacząć już od początku, kupując jedynie rzeczy faktycznie potrzebne. Wspomniany problem, który da się podsumować wyprawka dla noworodka jaki rozmiar, to dobry punkt wyjścia. Nie ma sensu kupować wszystkich ubrań podwójnie z uwzględnieniem dwóch różnych rozmiarów. Lepiej zdecydować się na pojedyncze mniejsze sztuki oraz te dla nieco większych noworodków. Takie dzieci rosną w oczach, więc ubrania bardzo szybko będą wypadały z ich szafy. Na szczęście w dzisiejszych sklepach od ręki można kupić wszystko, co aktualnie jest niezbędne. Nie ma zatem sensu wyposażać malucha w nadmiarze. Być może to błahostka, ale właśnie w ten sposób zaczyna się rozważne rodzicielstwo. W przyszłości opiekunowie będą mogli pokazać swojemu dziecku, że w świecie zdominowanym przez konsumpcję także można się zatrzymać i skupić uwagę na czymś innym niż tylko zakupy.

Z drugiej strony dzieciom w miarę możliwości należy zapewniać wszystko co najlepsze. Ponownie przywołując przykład ubranek jakie obejmuje wyprawka dla noworodka jaki rozmiar poza tą ważną kwestią liczy się przede wszystkim jakość takich wyrobów. Lepiej kupić jedną parę dobrych, bezpiecznych śpiochów niż kilka sztuk pozostawiających pod względem jakości mnóstwo do życia. Taka postawa także powinna wpisywać się w przygotowania do świadomego, odpowiedzialnego rodzicielstwa. O malucha bowiem należy troszczyć się na wielu frontach. A ilość posiadanych przez niego rzeczy bynajmniej nie powinna stanowić priorytetu dla opiekunów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here