Prawidłowe chwytanie noworodka

Świeżo upieczony rodzic bardzo chce mieć swoje maleństwo blisko siebie. Jest to naturalny i instynktowny odruch. Wiele osób jest święcie przekonanych, że dziecko czuje się najbezpieczniej jeśli jest bardzo blisko rodzica. Przytulając i nosząc maluszka na rękach, okazuje się mu również swoje uczucie. Mimo, że nowo narodzone dziecko, każdy rodzic, traktuje z niesamowitą delikatnością, czasem zapomina o tym jak prawidłowo trzymać noworodka. Właściwy uchwyt jest bardzo ważny ze względu na anatomię noworodka, która stanowczo różni się od starszego dziecka czy osoby dorosłej.

Ciało nowo narodzonego dziecka jest bardzo delikatne. Jego kości są wręcz kruche, a niektóre zrastają się nawet kilka miesięcy – mowa tu o kościach czaszki. Warto również pamiętać w jakiej pozycji dziecko spędza dziewięć miesięcy w łonie matki, bowiem niemowlę, w ostatnich tygodniach ciąży, jest wyłącznie zwinięte w kłębek. Po narodzeniu, kręgosłup maluszka, przechodzi prostowanie, które trwa przez pierwszy rok życia. Kilka miesięcy po narodzeniu, niemożliwe jest by noworodek się wyprostował.

Bardzo ważny jest fakt, że dziecko przez kilka miesięcy życia nie jest w stanie samodzielnie utrzymać swoją głowę. Tą umiejętność nabywa po kilku miesiącach życia. W etapie gdy podnosi się na rączkach, wytwarza się lordoza w odcinku szyjnym. Trzeba na to zważać za każdym razem gdy bierzemy dziecko na ręce, a także decydując się na chusty do noszenia, foteliki czy wózki.

Jak chwytać noworodka aby nie sprawić mu bólu?
Przede wszystkim trzeba go oswoić i przygotować na to, że za chwilę będzie noszone na rękach. Warto się pochylić nad dzieckiem, aby dokładnie rozpoznało twarz. Najbezpieczniej jeśli dziecko tuż przed podniesieniem leży na plecach. Wtedy łatwo można wsunąć pod niego rękę na której będzie opierał swój kręgosłup. Drugą rękę należy wsunąć pod główkę, ponieważ noworodek nie umie jeszcze jej utrzymać. Podnoszenie dziecka powinno się odbywać powoli aby nie było to dla niego szokiem.

Warto pamiętać, że czasem dziecko ma niekontrolowany odruch, który polega na wyprężeniu swojego ciała i rozłożeniu rąk. Jest to jak najbardziej naturalny odruch wynikający ze zmiany swojej pozycji.

Noszenie dziecka w wyżej opisanym sposobie nie jest jedyną opcją. Dobrym sposobem chwytania noworodka jest tak aby był ułożony w pozycji poziomej. Należy ułożyć dziecko na przedramieniu. Drugą ręką podtrzymuje się malucha za pupę. Głowa dziecka powinna spoczywać na zgięciu łokciowym. Trzymając noworodka w ten sposób wspiera się go o swój brzuch.

Co z noszeniem dziecka w chustach lub fotelikach?
Nie jest to zakazane. Przenoszenie dziecka w chuście lub foteliku nie przeszkadza w jego prawidłowym rozwoju na jakiejkolwiek płaszczyźnie. Jednak gdy decydujemy się na sprzęt tego typu trzeba mieć na uwadze całą anatomię małego dziecka oraz świadomość jak się rozwija w każdym miesiącu życia. Aktywność ruchowa dziecka z każdym tygodniem się zwiększa. Warto zainwestować w sprzęt wykonany z miękkiego materiału, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here