Poradniki dla młodych rodziców

Młodzi rodzice bardzo często czują się nieco przytłoczeni rolą, w jaką przychodzi się im wcielić. Pary posiadające już dzieci być może znoszą to nieco lepiej. Najgorzej jednak zdają się radzić sobie młodzi, niedoświadczeni rodzice spodziewający się pierwszego dziecka. Nie ma w tym nic dziwnego ani złego, nie należy też obwiniać przestraszonych młodych rodziców ani dopatrywać się u nich braku kompetencji czy możliwości. Wręcz przeciwnie – należy ich uspokajać i starać się napawać ich optymizmem oraz wzbudzać w nich ogromne pokłady odwagi, którą posiadają, jednak została ona nieco uśpiona w związku ze zbliżającymi się nowymi obowiązkami i odpowiedzialnością. Z odrobiną dobrej woli, cierpliwości oraz chęci do uczenia się oraz zdobywania nowych umiejętności, każdy jest w stanie sprostać tejże roli. Pomocną dłoń zdają się wyciągać do młodych rodziców wydawcy poradników, którzy wręcz zalewają księgarnie coraz to nowymi pozycjami dotyczącymi ciąży, rozwoju niemowląt, wychowywania dzieci oraz, generalnie, bycia dobrym rodzicem. Na czym najczęściej skupiają się autorzy tego rodzaju poradników?

Karmienie. To ono zdaje się być jednym z najbardziej problematycznych elementów nowej ścieżki życiowej wraz ze świeżo upieczonym, nowym członkiem naszej rodziny. Co konkretnie sprawia problemy? Cóż, zdaje się, że wszystko. Jak często karmić niemowlę? Ile mleka dla noworodka karmionego piersią? Jaki pokarm jest najlepszy dla noworodka? W którym momencie zacząć urozmaicanie diety dziecka? Pytań jest mnóstwo, nie zawsze jednak udaje się zdobyć odpowiedzi. Dlatego też karmienie zdaje się być jednym z najczęstszych przedmiotów zainteresowania autorów podręczników dla rodziców. Bardzo mocno powiązane tematycznie z kwestią odżywiania jest również wydalanie, a więc ilość produkowanych przez bobasa kupek, ich konsystencja oraz wygląd. Również to bardzo często nurtuje bowiem młodych, świeżo upieczonych rodziców.

Kolejną często poruszaną kwestią są ubranka. Rodzice spodziewający się dziecka często nie wiedzą, w co warto zainwestować lub co będzie dla malucha najodpowiedniejsze. W wielu przypadkach po prostu nie posiadają świadomości, na co trzeba zwrócić uwagę, dokonując takiego zakupu. Dlatego też autorzy poradników starają się i w tej kwestii służyć pomocą. Tłumaczą, jak ubrać dziecko na konkretną okazję, jakie ubranko jest najodpowiedniejsze na wyjście malucha ze szpitala, czy kolory mają jakiekolwiek znaczenie w przypadku wyboru dziecięcych ubranek oraz jakie materiały są najbardziej przyjazne dla delikatnej, niemowlęcej skóry.

Pokoik dziecięcy. Najczęściej rodzice spodziewający się dzieci przygotowują go o wiele wcześniej, by w momencie wyjścia ze szpitala mieć już gotowe cztery kąty dla bobasa. Wiele wątpliwości wzbudza jednak sam układ pokoju dziecięcego – jak ustawić mebelki, by i rodzicom, i dziecku było jak najwygodniej? Jakie wyposażenie będzie bezpieczne, estetyczne i zarazem przyjazne dziecku? Jakie kolory ścian będą najbardziej uniwersalne i odpowiednie dla dziecka nawet wtedy, gdy już nieco podrośnie? Również w tym zakresie autorzy poradników starają się być pomocni dla młodych rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here