Pielęgnacja noworodka

Gdy dziecko przychodzi na świat jest bardzo delikatne i bezbronne. Przez dziewięć miesięcy żyło w brzuchu mamy, który był dla niego najlepszym schronieniem. Coraz częściej w mediach i różnego rodzaju poradnikach możemy spotkać wiele artykułów napisanych przez specjalistów dotyczących pielęgnacji noworodków.
Pielęgnacja noworodka jakie kosmetyki są najlepsze?
Noworodek nie potrzebuje wiele środków pielęgnujących, ich nadmiar może mu tylko zaszkodzić.
Na czym powinniśmy się koncentrować kompletując wyprawkę dla swojego maleństwa?
Kosmetyki powinny być przede wszystkim dobrane do wieku dziecka (informacje znajdziemy na opakowaniu produktu). Należy również zapoznać się ze składem kosmetyku (najlepiej żeby był on jak najbardziej naturalny).
Coraz częściej w drogeriach pojawiają się kosmetyki hipoalergiczne dla niemowląt. Są stworzone specjalnie do ich potrzeb. Nie podrażniają delikatnej skóry dziecka i są odpowiednie również u maluchów nie obciążonych alergiami.
Spróbujmy stworzyć listę niezbędnych kosmetyków do pielęgnacji:
– płyn myjący ( szeroka gama zapachów i konsystencji)
– krem do pupy niemowlęcia (zapobiega podrażnieniom oraz pielęgnuje)
– krem do buzi (szczególnie sprawdzi się w okresie zimowym)
– sól fizjologiczna
– gaziki sterylne
– oliwka
To tylko niektóre z nich, jednak niezbędne do prawidłowej pielęgnacji naszego malucha. Stosując wszelkiego rodzaju kosmetyki u naszych dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na występujące reakcje. Bardzo często to pewien składnik jest powodem ich pojawienia się, a nie zła pielęgnacja. Obecnie w internecie możemy znaleźć ogromną ilość stron internetowych oferujących kosmetyki naturalne dla najmłodszych. Warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać coś najbardziej odpowiedniego.
W pierwszych tygodniach życia dziecka występuje konieczność przemywania oczek. Tutaj doskonale sprawdzi się sól fizjologiczna (możliwa do nabycia w każdej aptece).
Wśród podstawowych kosmetyków dla dziecka niezbędne okazuje się również delikatne mydełko. Można go używać nie tylko do mycia ciała, ale także włosów. W większości w swoim składzie dla kompleksowej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka zawierają substancje nawilżające np. glicerynę czy oliwę z oliwek.
W codziennej toalecie wielką pomocą mogą okazać się chusteczki pielęgnacyjne. Sprawdzą się również przy każdorazowym przewijaniu niemowlaka (szczególnie gdy nie mamy warunków do tradycyjnej kąpieli w wanience). Dla dziecka alergicznego lub posiadającego liczne zaczerwienienia na skórze doskonałym wyborem okażą się chusteczki tzw. soft (są bardziej delikatne niż te tradycyjne).
Gdy skóra Twojego dziecka jest wyjątkowo sucha i potrafi samoistnie pękać, możliwe jest, że Twoje maleństwo cierpi na atopowe zapalenie skóry. Konieczna jest wtedy wizyta u zaprzyjaźnionego lekarza pediatry, który przepisze właściwe środki do pielęgnacji. Najważniejsze by nie zawierały one środków dodatkowo obciążających skórę.
Kosmetyki dla niemowląt dostępne są obecnie wszędzie – w sklepach, aptekach, a nawet w kioskach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here