Kupka noworodka - jak rozpoznawać zawartość pieluchy

Przyjście na świat dziecka to wielkie wydarzenie w życiu rodziców. Od tego momentu będą doświadczać niespotykanej radości oraz przyziemnych problemów jak np. jakie kupy u noworodka. Czy robił już kupkę? A jaką? Ile? – te pytania bardzo często zadają sobie mama i tata. To właśnie stolec malucha spędza często rodzicom sen z powiek.

Przez pierwsze trzy dni noworodek oddaje tzw. smółkę, jest to czarnozielona maź – mieszanka bilurbiny i wód płodowych. W brzuszku malca zamieszka flora bakteryjna, która będzie wspomagać proces trawienny. Konsystencja i kolor kupki zależy od sposobu karmienia malucha w kolejnych tygodniach życia. Dzieci karmione piersią wypróżniają się na początku bardzo często nawet kilkanaście razy na dobę, w kolejnych miesiącach życia 1-2 razy na dzień. Stolec malucha karmionego mlekiem mamy jest żółty, musztardowy i półpłynny. Często pachnie zsiadłym mlekiem. Inaczej wygląda kupka noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym, posiada jasnobrązowy kolor i jest stałej konsystencji. Dziecko wypróżnia się ok.4 razy dziennie. W miarę rozszerzania diety malucha, stolec zmienia kolor i zapach.

Bardzo często niemowlaki cierpią na zaparcia, znakiem rozpoznawczym będzie zbita kupka. Najlepszą metodą na rozluźnienie jelit są delikatne masaże brzuszka, pojenie oraz podanie probiotyku, w ostateczności pomoc glicerynowym czopkiem. Coraz częściej u osesków występuje alergia na białko, kupka staje się zielona, występuje w niej śluz. Nietolerancji białka i laktozy towarzyszyć mogą zaparcia i rozwolnienie.

Innym problemem jest biegunka. Wielu rodziców nerwowo zastanawia się jakie próby podjąć aby pomóc maluszkowi. Na samym początku należy zaobserwować jak często wypróżnia się dziecko, czy mamy do czynienia z rozwolnieniem, a także zwracamy uwagę na apatyczność, gorączkę i odwodnienie. Kupka u dziecka karmionego piersią przeważnie jest rzadka dlatego sygnałem alarmowym jest większa ilość stolców niż dotychczas. Rozwolnieniom może towarzyszyć śluz i krew, brak apetytu, wymioty, złe samopoczucie, które dziecko sygnalizuje płaczem. Rodzice, którzy karmią niemowlaka mlekiem modyfikowanym mogą podejrzewać stan chorobowy kiedy kupki stają się wodniste i pojawiają się kilka lub kilkanaście razy w ciągu ostatnich 12 godzin. Maluchy również skarżą się płaczem na ból brzucha i podwyższoną gorączką. W stolcu mogą pojawić nitki krwi, ropa i niestrawione resztki.Zazwyczaj biegunka u nowo narodzonych dzieci spowodowana jest infekcją błony śluzowej jelit, pokarm przestaje być trawiony a substancje odżywcze w tym woda nie są wchłaniane. Odwodnienie może być bardzo groźne w skutkach, w szczególności dla tak małego człowieka. Gdy zawartość wody w organizmie spada dziecko staje się apatyczne, często płacze bez łez, przestaje robić siusiu lub jest ono koloru ciemnobrązowego, język staje się suchy a oczy zapadnięte. Biegunki nie można ignorować, każdy niemowlak do 6. miesiąca życia musi być zdiagnozowany przez pediatrę.

Jak widać młodzi rodzice muszą nauczyć jak rozpoznawać kupki swojego malca. Nagła zmiana koloru i częstotliwości może sygnalizować chorobę lub alergię. Wnikliwa analiza zawartości pieluchy to samo życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here