Kupka noworodka - ile razy załatwia się malec?

Młodzi rodzice z wielką niecierpliwością czekają aż spotkają na świecie swoje maleństwo. Przed nimi także wiele dylematów i pytań dotyczących opieki nad dzieckiem. Odpowiednie ubranie noworodka czy kąpiel to tylko część wątpliwości, mama i tata muszą zmierzyć się z problemem … kupki. Co ile kupka u noworodka? – zadają sobie pytanie opiekunowie. Wypróżnianie noworodka to bardzo ważny aspekt zdrowia maluszka. Od tego jak często i jak wyglądają stolce niemowlaka możemy rozszyfrować czy dzieje się z nim coś niewłaściwego.

Pierwsza kupka jaką znajdziemy w pieluszce to smółka, ciemnozielona papka. Maluch wydala ją przez kolejne trzy dni, są to pozostałości po życiu płodowym czyli śluz, wody oraz bilurbina odpowiadająca za żółtaczkę po narodzinach. Następne stolce będą charakteryzowały sposób karmienia dziecka. Noworodek karmiony piersią wypróżnia się nawet do kilkunastu razy dziennie, bardzo często po jedzeniu. Jego kupka jest raczej luźna, może wsiąkać w pieluchę. Flora bakteryjna, która zasiedla organizm pozwala w kolejnych tygodniach normalizować stolce, do dwóch na dobę. Kupka dziecka karmionego piersią pachnie serwatką dlatego nie należy się denerwować takim zapachem.
Nieco inaczej wygląda stolec malca spożywającego mleko modyfikowane, wypróżnia się on do 4 razy na dobę a konsystencja kału jest stała. Gdy rozszerzymy niemowlakowi dietę, przeobrażeniu ulega jego kupka, kolor i zapach jest zależny od tego co maluch zjadł.

Na początku noworodki mają bardzo często problemy ze swoimi małymi brzuszkami. Rodzice potrafią nie zmrużyć oka podczas kolek i bólu szkraba. Oseski walczą także z częstymi zaparciami, powodów może być dużo jak alergia pokarmowa czy za duża ilość miarek mleka modyfikowanego. Na zaparcia mogą pomóc probiotyki, pojenie dziecka, masaże brzuszka, delikatne podkurczanie nóżek. Alergię na białko mleka czyli skazę białkową można rozpoznać po ciemnozielonej kupce, znajduje się w niej śluz i niestrawiony pokarm, naprzemiennie mogą występować rozwolnienia i zaparcia. Często nietolerancji pokarmowej towarzyszy wysypka.
Każda biegunka tzn. oddanie kilkunastu płynnych kupek przez niemowlaka do 6. miesiąca życia musi być skontrolowane przez pediatrę. Jeżeli w kupce znajdziemy krew czy ropę świadczy to o stanie zapalnym jelit. Bakterie czy wirus opanowuje błonę, która przecieka, nie trawiąc pokarmu. Biegunki mogą być bardzo niebezpieczne, do organizmu nie są dostarczane żadne wartości odżywcze łącznie z wodą. Maluchowi towarzyszy bardzo często gorączka, jest apatyczny, skarży się na ból płaczem. Musimy szybko reagować gdy niemowlak robi ciemnobrązowe siusi lub przestaje w ogóle oddawać mocz. Zapadnięte oczy, wysuszone ślinianki oraz język świadczą o postępującym odwodnieniu, niezwłocznie należy udać się wtedy do szpitala. O biegunce możemy mówić gdy noworodek oddał kilkanaście luźnych stolców w ciągu 12 godzin, często można zaobserwować, że występują objawy choroby: z podwyższoną temperaturą, wymiotami, bólem brzucha.

Wielu rodziców szczepi swoje noworodki przed groźnymi rotawirusami, biegunki są na tyle silne, że maluch musi być hospitalizowany. Należy kontrolować wypróżnianie dziecka, to właśnie kupka najszybciej zasygnalizuje alergie czy chorobę. Wraz z przyjściem na świat Skarbu zaczynają się pytania o to kiedy, ile razy się wypróżniał a kwestia koloru stolca jest tak samo ważna jak koloru ścian w salonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here