Jakie są objawy endometriozy

Endometrioza to schorzenie które rozpoznawane jest u kobiet w różnym wieku. Objawy endometriozy często można zaobserwować u bardzo młodych kobiet, a sama choroba może mieć związek z niepłodnością. Warto wiedzieć, na jakiej podstawie można diagnozować schorzenie i jakie są jego typowe objawy.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to w języku medycznym gruczolistość błony śluzowej macicy. Jest to występowanie endometrialnych zmian w obrębie macicy związanych z przerostem błony śluzowej, ale również w jajnikach przeponie, jelicie grubym czy nawet w płucach! Endometrioza objawy nie zawsze są prostą drogą do postawienia trafnej diagnozy, często choroba wymaga szeregu specjalistycznych badań. Endometrioza może mieć podłoże genetyczne hormonalne czy nawet środowiskowe. Klinicznie rozróżnia się trzy typy choroby – otrzewną, głęboko naciekającą i jajnikową.

Endometrioza objawy – jak można rozpoznać chorobę?

Endometrioza może dotyczyć nawet 15% kobiet w wieku rozrodczym. Bardzo często jest wykrywana u pań starających się o powiększenie rodziny, ponieważ jednym z objawów choroby są trudności z zajściem w ciążę. Uwolnienie blizn oraz zrostów endometrialnych w większości przypadków przywraca kobiecie płodność, jednakże konieczne jest przeprowadzenie zabiegu. Objawy endometriozy to również bolesne i obfite miesiączki, które potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Kobiety mogą zaobserwować ponadto bolesne oddawanie moczu, dolegliwości bólowe podczas kontaktów intymnych czy krótkotrwałe i przewlekłe bóle brzucha. Endometrioza może dawać również niejednoznaczne objawy, do których można zaliczyć np. wzdęcia czy biegunki.

Czy endometrioza jest trudna do zdiagnozowania?

Endometrioza to choroba, która daje niejednoznaczne objawy, stąd też wynikają problemy z postawieniem trafnej diagnozy. Są jednak nowoczesne i skuteczne sposoby na to, by potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Najprostszą metodą na wykrycie schorzenia jest laparoskopia, która pozwala na określenie stadium choroby. Podstawą diagnostyki jest ponadto szczegółowy wywiad lekarski oraz badanie USG dopochwowe. Obecnie endometrioza jest na tyle częstym schorzeniem, że lekarze biorą je pod uwagę nawet przy występowaniu niejednoznacznych objawów. Lepiej bowiem wykluczyć chorobę niż stawiać niejednoznaczną diagnozę kosztem ludzkiego zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here