Jak prawidłowo karmić noworodka?

Macierzyństwo to nie lada wyzwanie, zwłaszcza kiedy spodziewamy się swojego pierwszego dziecka. Wiele kobiet obawia się czy od samego porodu będzie potrafiło prawidłowo zajmować się noworodkiem. Tak jak przewijanie i pielęgnacja jest kwestią wprawy i z początku może zajmować więcej czasu – tak są również kwestie, których powinno się nauczyć wcześniej i zapamiętać lub wynotować.

Karmienie noworodka co ile godzin?

To pytanie, które zadaje sobie każda początkująca matka. Co ile godzin najlepiej karmić dziecko? Jak dużo mleka powinno wypijać? Czy powinno budzić się samo czy należy przebudzić bobasa, kiedy przesypia porę karmienia? Wszystko zależy od tego w jaki sposób karmione jest dziecko. Mleko z piersi matki jest trawione zdecydowanie szybciej, natomiast mleko modyfikowane wolniej, lecz bardziej precyzyjnie możemy określić ile maluch go wypija.

W pierwszy miesiącu życia noworodek domaga się pokarmu co 2-4 godziny. Następnie stopniowo zaczyna pobierać go coraz więcej i coraz rzadziej. Według większości źródeł, karmienie powinno odbywać się wtedy, kiedy domaga się tego niemowlę oraz trwać tak długo, dopóki samo nie przestanie ssać. Należy jednak pamiętać, że żołądek nowo narodzonego dziecka jest malutki i często nie idzie w parze z apetytem. W takich sytuacjach może zdarzyć się, że dziecko zaczyna ulewać.

Jeśli zauważymy, że dziecko po wypiciu dużej ilości mleka na raz ulewa, możne spróbować podawać nieco mniej, ale zwiększyć częstotliwość karmienia. Ilość mleka dla niemowlęcia w danym wieku jest zwykle napisana na opakowaniu, choć jak wiadomo dzieci rodzą się różne i w różny sposób się rozwijają. Dlatego też, w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest zapytać się lekarza lub położnej, czy jakiś sposób zwiększyć lub ograniczyć ilość spożywanego przez malucha mleka.

Czy budzić noworodka na karmienie?

Zdarza się, że dziecko mimo wypijania niewielkiej ilości mleka przesypia pory karmienia. Budzenie do karmienia jest ważne, zwłaszcza w pierwszych dobach życia, kiedy dziecko traci na wadze a mimo to rzadko się budzi. Szczególnie ważne jest budzenie, kiedy bobas ma żółtaczkę. Im starsze niemowlę, tym mniej można przejmować się przesypianiem pory karmienia. Trzeba jednak zwracać uwagę by przerwy między karmieniem nie były mimo wszystko zbyt długie i żeby dziecko prawidłowo przybierało na wadze.

W jaki sposób karmić?

Ile matek tyle opinii. Kiedy karmimy piersią, pozycja dziecka jest najbardziej naturalna i wygodna dla maluszka. Jeżeli jednak karmimy z butelki, ważne jest aby dobrać odpowiedni smoczek. Obecnie na rynku królują smoczki antykolkowe, które są coraz częściej wybierane przez rodziców noworodków. Wiele matek twierdzi, że powinno się unikać karmienia bobasa leżącego na płasko i dziecko nawet podczas karmienia z butelki musi leżeć w takiej samej pozycji, w jakiej jest ułożone przy karmieniu piersią. Dzięki takiej pozycji, dziecko wygodnie ssie oraz przełyka pokarm, co zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia się lub nałykania powietrza, a tym samym bólów brzuszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here