Herbatki dla noworodków

Dziecko w pierwszych miesiącach życia, oprócz mleka matki lub mieszanek dla niemowląt, pije wyłącznie wodę. To ona jest pierwszym napojem dziecka. Ale w ciągu pierwszego roku życia niemowlęcia można stopniowo do jego diety wprowadzać już inny rodzaj napoju – herbatki ziołowe. Dlatego warto mieć świadomość, ile herbatki może wypić noworodek.
Herbatki takie przygotowywane mogą być z pomocą torebek ekspresowych. Można również zakupić herbatki w granulkach, które przygotowuje się poprzez rozpuszczanie odpowiedniej ich porcji w wodzie. Woda taka może być zarówno zimna, jak i ciepła. Dziecku nie należy podawać herbatek przygotowanych w gorącej wodzie, może ona poparzyć delikatną buzię. Należy pamiętać, by woda została przegotowana przed przygotowaniem herbatki dla noworodka.
Czarne i zielone herbaty może i bardzo smakują dorosłym, ale nie są odpowiednie dla niemowląt. Zawierają zbyt dużą dawkę teiny, by mogły być podawane małym dzieciom. Czym jest teina? Jest to substancja, która ma właściwości pobudzające. Z tego względu może być ona niebezpieczna dla zdrowia noworodka.
Nie oznacza to jednak, że w diecie niemowlaka należy całkowicie zrezygnować z herbat. Noworodek może pić herbatki ziołowe i owocowe, nie są one szkodliwe dla młodego organizmu. Herbaty te zapewniają organizmowi dziecka odpowiednie nawodnienie i gaszą uczucie pragnienia. Herbatki ziołowe i owocowe zawierają w sobie wiele różnorodnych minerałów i witamin, które pomagają dziecku w jego prawidłowym rozwoju. Można je również wykorzystywać w leczeniu wielu nieprzyjemnych przypadłości, takich jak, przykładowo, kolka jelitowa.
Kiedy do diety noworodka można wprowadzić herbaty? W momencie ukończenia przez niemowlę czwartego miesiąca życia w jego diecie mogą stopniowo pojawić się herbatki, ale jedynie te ziołowe. Po tym powinien minąć przynajmniej jeden miesiąc zanim dziecku podane zostaną herbatki owocowe.
Herbatki nie należy ponownie podgrzewać. Podobnie jest w przypadku mleka. Nie powinno się też podawać noworodkowi tej samej porcji wcześniej przygotowanej na zapas herbatki przez cały dzień. W butelce mogą wtedy rozwijać się bakterie, które mogą zaszkodzić dziecku. Najlepiej przygotowywać małe porcje herbatki w krótkich odstępach czasu. W przypadku, gdy dziecko nie wypije herbaty przez pół godziny, herbatkę powinno się wylać. Należy też zawsze zwracać szczególną uwagę na daty mijania terminu przydatności do konsumpcji, które podane są na opakowaniach herbatek. Zwykle, w przypadku herbatek, które przeznaczone są dla dzieci, czas ten jest dość krótki. Trwa najczęściej do dwóch miesięcy po otwarciu.
Istnieje wiele herbatek, które mogą być spożywane nawet przez niemowlęta. Wśród ziołowych, rodzice mogą wybierać pomiędzy herbatką rumiankową, miętową, herbatką z dzikiej róży. Każda z herbat ma swoje specyficzne właściwości zdrowotne, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie niemowlaka. Niektóre z nich pomagają na takie dolegliwości, jak skurcze, bóle brzuszka albo przeziębienia, inne skutecznie uspokajają dziecko i pomagają mu w spokojnym uśnięciu. Warto jednak zwracać uwagę na to, by podawać je dzieciom w odpowiednim wieku, by ich organizm mógł je przyswoić.
Herbatki dla dzieci najlepiej podawać bez dodatku cukru lub innych słodzików. By odrobinę osłodzić smak napoju czasem dodawane są do nich małe ilości miodu, glukozy lub cukru. Miód należy dodawać jednak jedynie do napojów przeznaczonych dla starszych dzieci – tych, które ukończyły już dwunasty miesiąc życia. Warto rozważyć wprowadzenie do diety dziecka różnych herbatek granulowanych, które przeznaczone są do spożywania przez niemowlęta – są one najczęściej dosładzane glukozą. Mogą je spożywać jednak nie tylko noworodki, ale również są bardzo lubiane przez nawet i starsze dzieci, którym często smakują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here