Fotografowanie noworodków

Dzieci są ruchliwe i nie potrafią często usiedzieć w miejscu w bezruchu – nic więc dziwnego, że fotografowanie ich to zazwyczaj większe wyzwanie niż wykonanie prostego zdjęcia osobie dorosłej. Sesja fotograficzna nowo narodzonego dziecka może być jednak magiczną pamiątką. która upamiętni pierwsze momenty z życia małego człowieka – z tego względu warto wiedzieć, jak fotografować noworodki. Dzięki tym paru prostym poradom zdjęcia z rodzinnego albumu zachwycą każdego.
Nowo narodzone dziecko może być trudnym modelem – jeśli chcemy przygotować dziecko do sesji fotograficznej, warto najpierw zadbać o komfort fotografowanego. Dziecko nie powinno być głodne. Spokojna atmosfera i pełny żołądek będą sprzyjać usypianiu dziecka, co bardzo urokliwie wychodzi na fotografiach. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się sesja, należy też zadbać o odpowiednią temperaturę, by zapewnić małemu modelowi maksimum komfortu. Pozy do zdjęć powinny być dla dziecka naturalne i wygodne. Nie należy wyginać jego delikatnych nóżek i rączek na potrzeby fotografii. Dziecko można przykładowo ułożyć na brzuszku i oprzeć jego główkę na rękach, należy jednak pamiętać, że dziecko należy układać delikatnie i nie robić nic na siłę. Warto też zrezygnować z ostrego błyskowego światła, które nie tylko nie prezentuje się dobrze na fotografiach małych dzieci, gdzie miękkie, naturalne światło jest o wiele bardziej odpowiednie, a do tego błysk flesza jest stresującym doświadczeniem dla małego modela. Latem najlepiej wykonywać takie zdjęcia w skąpanym w słońcu ogrodzie lub na naturalnie oświetlonym balkonie. W mieszkaniu warto zaopatrzyć się w wiele źródeł rozproszonego światła. Nie należy zapomnieć o wykorzystaniu światłocienia – zapewni on fotografiom profesjonalną głębię. Sesja ma być, po pierwsze, przyjemnym przeżyciem dla malca, który po raz pierwszy przeżywa coś podobnego. Należy też zadbać o to, by rekwizyty wykorzystywane w fotograficznej sesji były bezpieczne dla dziecka. Powinny być czyste i nie mieć żadnych ostrych krawędzi, by nawet nie ryzykować tego, że noworodek zrobi sobie nimi krzywdę. Warto wybrać jeden rekwizyt, który będzie głównym tematem danego zdjęcia. Jeśli namnoży się ich zbyt wiele, to zdjęcie może stać się zbyt chaotyczne i utraci na artystycznym walorze. Odpowiednio wybrane akcesorium może nadać ton całej fotografii, sprawiając, że stanie się wymowna i jedyna w swoi rodzaju.
Zdjęcia takie można oczywiście wykonywać z użyciem smartfona, nie da się jednak ukryć, że jakość aparatu w nawet bardzo drogim telefonie raczej nigdy nie dorówna jakości lustrzanki. Warto zaopatrzyć się w aparat, który pozwala na uzyskanie zróżnicowanej głębi ostrości i ma całkiem dobry zoom, dzięki któremu będzie można robić dziecku ostre zdjęcia z bliskiej odległości. Inspiracją do sesji maluszka mogą być fotografie Anne Geddes. Ta projektantka mody i fotografka słynie z robienia zdjęć dzieci, które przedstawione są w bajkowy sposób. Zdjęcia wykonane w zbliżonym stylu będą niewątpliwie wspaniałą pamiątką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here