Dowiedz się, jak dbać o skórę noworodka, aby zawsze była zdrowa i nawilżona

Wszystkie dzieci, a w szczególności te najmłodsze mają niezwykle delikatną skórę. Jest skłonna do podrażnień, alergii oraz stanów zapalnych, które często kończą się jej przesuszeniem. Zaniedbane przesuszenie prowadzi do pękania skóry i tworzenia się dodatkowych ran, a dziecko odczuwa nieustanny ból oraz dyskomfort. Na szczęście istnieje prosty sposób, dzięki któremu można zapobiec takim problemom. Tym sposobem jest odpowiedni dobór kosmetyków dla noworodka. Wbrew pozorom same płyny do kąpieli i krem na odparzenia nie wystarczą. Skóra noworodka jest tak wrażliwa, że wymaga specjalnej pielęgnacji, aby dobrze spełniała swoją funkcję i nie sprawiała dziecku bólu. Czy wiesz, jakie kosmetyki wybrać, aby Twoje dziecko zawsze było zdrowe i zadowolone? Czas je poznać!

Kąpiel noworodka to podstawa dbania o higienę
Kąpiel jest tak samo ważną sprawą, jak regularna zmiana pieluszek. Pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji oraz usuwa wszystkie bakterie, dzięki czemu ryzyko zapaleń skórnych jest dużo mniejsze. Warto wiedzieć, jakie kosmetyki do kąpieli dla noworodka wybrać, aby dobrze spełniały swoje zadanie. Dobrym wyborem będą rzeczy naturalne – takie, które mają dosyć krótki skład, a w nim jak najmniej chemii. Lepiej unikać płynów do kąpieli, które charakteryzuje ostry zapach, ponieważ często prowadzą do alergii skórnych, a w rezultacie do ogromnego płaczu dziecka i wielu nieprzespanych nocy. Najlepszym wyjściem z sytuacji będą płyny zawierające emolienty – głęboko nawilżą skórę i zostawią na niej ochronny filtr. Przed zakupem kosmetyku obejrzyj dokładnie opakowanie oraz dowiedz się, czy był przebadany dermatologicznie i jest hipoalergiczny. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko podrażnień oraz wysypek.

Im lepsze nawilżenie, tym zdrowsza skóra
Czasem mimo stosowania płynu do mycia z emolientami, skóra noworodka nadal nie jest wystarczająco nawilżona. Bardzo często na przesuszenie narażona jest buzia, stópki oraz rączki. Dlatego jeśli zauważysz suche miejsca, po kąpieli posmaruj dziecko dodatkowym mleczkiem nawilżającym. Podobnie jak przy wyborze płynu kieruj się naturalnym składem oraz testami dermatologicznymi. Nie zawsze dadzą Ci one gwarancję na brak alergii, ale znacznie zminimalizują ryzyko jej wystąpienia. Do buzi noworodka koniecznie kup osobny krem. Zanim posmarujesz dziecko nowymi kosmetykami, nałóż najpierw na niewielki fragment skóry trochę mleczka lub kremu. Jeśli po 24 godzinach nie zauważysz zaczerwienienia ani wysypki na skórze noworodka, to krem nie powinien w przyszłości sprawiać większych problemów.

Przygotuj się na odparzenia
Niezależnie od tego, jak dobre i chwalone pieluszki kupisz, na skórze dziecka mogą pojawić się odparzenia. Noworodek jest skazany na noszenie pieluszek przez całą dobę, dlatego jego skóra nie zawsze może oddychać. W efekcie często powstają podrażnienia, które sprawiają dziecku dyskomfort i ból wyrażony nieustającym płaczem. Dlatego krem na pupę i odparzenia to kosmetyk, który musi znaleźć się w domowym wyposażeniu. U każdego noworodka sprawdzi się inny krem – jedynym sposobem na znalezienie tego odpowiedniego jest dokładne obserwowanie skóry dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here