Dobry sen - czyli wszystko o materacach dla najmłodszych

Urządzając pokój dla maluszka rodzice chcą, aby był zarówno przytulny, jak i bezpieczny. Wybór materaca do łóżeczka nie tylko będzie mieć wpływ na sen dziecka, ale także na jego przyszłe zdrowie. Zatem rodzi się dylemat.
Materac dla noworodka jaki powinien być, aby spełniał wszystkie wymagania, a przy tym był funkcjonalny?
Maluszek spędza w łóżeczku większą część doby. Przy czym jest jeszcze bardzo słaby, a jego ruchy nie są skoordynowane. Kręgosłup jest miękki i mało odporny na urazy. Dlatego decyzja o wyborze odpowiedniego modelu nie powinna być pochopna. Kierując się wyborem dobrego materaca wpływ na pewno będzie miał budżet, którym dysponują przyszli rodzice, ale i rozmiar łóżeczka. Te mniejsze modele zapewniają maksymalne bezpieczeństwo, jednak nie każdy rodzic w nie inwestuje, bowiem noworodek bardzo szybko rośnie i najzwyczajniej trzeba szybko wymieniać łóżeczko na większe.
Kolejnym czynnikiem przy wyborze jest twardość materaca. O ile modele dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia mogą być już nieco miększe, o tyle dla najmłodszych materac powinien być zdecydowanie twardszy. Jest to bardzo ważne, ponieważ po urodzeniu głowa noworodka jest zdecydowanie nieproporcjonalna i duża w stosunku do reszty ciała. Przy spaniu na plecach główka zagłębia się w materac i odchyla do tyłu, gdy jest on za miękki. Co za tym idzie maleństwo ma utrudnione oddychanie i przełykanie, co bywa bardzo niebezpieczne. W drugiej sytuacji maluszek może obrócić się na brzuszek, a wtedy nosek zostaje przyciśnięty do podłoża, co ogranicza dopływ powietrza. materac nie powinien być jednak za twardy, ponieważ będzie powodować dyskomfort, ciałko nie będzie rozluźnione, przez co może być utrudniony przepływ krwi. Optymalizując należy wybrać materacyk średnio-twardy, aby ułatwić prawidłowe kształtowanie się kręgosłupa.
Kolejnym problemem jest materiał, z którego powinien być zrobiony materac. Podstawowe modele wykonane są z pianki poliuretanowej. Nie są to drogie materace, jednak ze względu na ich niewystarczającą twardość nie powinny być używane przez pierwsze półrocze życia dziecka. Niestety materiał nie jest zbyt wytrzymały, przez co często się wykrusza. Jest również podatny na zabrudzenia, czym zwiększa ryzyko rozwoju drobnoustrojów.
Kolejnym modelem są materace lateksowe. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, gdyż ten rodzaj pianki jest bardzo elastyczny i dostosowuje się do każdej wagi. Jest to wybór dobry zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Struktura materaca jest rewelacyjna. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, jak i zapobiega powstawaniu drobnoustrojów.
Na rynku dostępne są także materace, które posiadają wkładkę z gryki lub z kokosu. Coraz częściej jednak producenci rezygnują z tego typu dodatków, gdyż są one podatne na czynniki zewnętrzne i bardzo czułe na wilgoć.
Dla noworodków i niemowląt zdecydowanie odradza się zakup materaca sprężynowego. Lepiej sprawdzi się on dla dzieci starszych.
Należy również zwrócić uwagę na gęstość materaca – im większa, tym lepszy to będzie wybór dla najmłodszych. Można również zakupić materac podzielony na strefy twardości, co może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here